Appendix C

Participants List
(speakers in italics)

Martin Abraham

YSU, College of STEM

Karen Allport

NorTech

Dianne Anderson

Case Western Reserve University

Ziona Austrian

Cleveland State University

W. A. Bud Baeslack III

Case Western Reserve University

Rebecca O. Bagley

NorTech

Dave Baldwin

Aquarian Technology Systems

Marcia Ballinger

Lorain County Community College

Reka Barabas

TiE Ohio

Anna Barker

National Cancer Institute, ret.

Christopher Bauer

BEng

Dorothy Baunach

NorTech

Gina Beim

MCDA Consulting, LLC

David Bell

Case Western Reserve University

Richard Bendis

Innovation America

Dan Berglund

State Science and Technology Institute (SSTI)

Daniel Berry

MAGNET

Phillip Bessler

Baldwin-Wallace College



The National Academies | 500 Fifth St. N.W. | Washington, D.C. 20001
Copyright © National Academy of Sciences. All rights reserved.
Terms of Use and Privacy Statement



Below are the first 10 and last 10 pages of uncorrected machine-read text (when available) of this chapter, followed by the top 30 algorithmically extracted key phrases from the chapter as a whole.
Intended to provide our own search engines and external engines with highly rich, chapter-representative searchable text on the opening pages of each chapter. Because it is UNCORRECTED material, please consider the following text as a useful but insufficient proxy for the authoritative book pages.

Do not use for reproduction, copying, pasting, or reading; exclusively for search engines.

OCR for page 174
Appendix C Participants List (speakers in italics) Martin Abraham Anna Barker YSU, College of STEM National Cancer Institute, ret. Karen Allport Christopher Bauer NorTech BEng Dianne Anderson Dorothy Baunach Case Western Reserve University NorTech Ziona Austrian Gina Beim Cleveland State University MCDA Consulting, LLC W. A. Bud Baeslack III David Bell Case Western Reserve University Case Western Reserve University Rebecca O. Bagley Richard Bendis NorTech Innovation America Dave Baldwin Dan Berglund Aquarian Technology Systems State Science and Technology Institute (SSTI) Marcia Ballinger Lorain County Community College Daniel Berry MAGNET Reka Barabas TiE Ohio Phillip Bessler Baldwin-Wallace College 174

OCR for page 174
APPENDIX C 175 Nathaniel Blasdel Heidi Callender The University of Akron Lake Publishing, Inc Terrie Bonfiglio Steve Caminati Energy Rethink Melamed Communications, LLC Lavea Brachman Lisa Camp Greatert Ohio Policy Center Case Western Reserve University Patrick Bravo Truc Cao County of Summit Greater Cleveland Partnership Paul Brentlinger James Carulas Retired Partner, Morgenthaler Meaden & Moore LLP Rob Briggs Robert Chalfant GAR Foundation The University of Akron Glenn Brown Diane Chelsea The Generation Foundation BioSciEssence, LLC Jenny Brown Diana Christopherson OneCommunity DCD International, Inc. Pat Brown Roy Church E-JET, Inc Lorain County Community College Olivia Bulls Mary Cierebiej NorTech Team Lorain County Jill Bumbu David Ciocca jb assoc FirstMerit Bank Jonathan Burbaum McAlister Clabaugh ARPA-e National Academy of Sciences Eric Burklund Kelley Clarett Ohio Manufacturing Association LEAP Miko Cakmak Byron Clayton The University of Akron NorTech Jamie Callender Peggy Claytor Kent State University The Timken Company

OCR for page 174
176 BUILDING THE OHIO INNOVATION ECONOMY Bob Cohen Ross DeVol Braintree Business Development Milken Institute Center Neil Dick Daniel Colantone DickGroup Consultants Greater Akron Chamber Dennis Diemer Delos “Toby” Cosgrove Dennis J. Diemer, Attorney-at-Law Cleveland Clinic Emily Dierig Michael Cremeans NorTech Neace Lukens Susan Dollinger Jim Crowcroft The University of Akron TCP, Inc. Frank Douglas Charles Daane Austen BioInnovation Institute in Pilot Hill Capital Akron Jeff Dafler Mark Dzurec The Timken Company CGI Federal Inc. Shawn DaVis Jennifer Eaton The Greater Cleveland Partnership Summa Health System Brian Davis Roger Emerson Austen BioInnovation Institute in Emerson Thomson Bennett Akron Steve Fening David Dawson Austen BioInnovation Institute in The National Academies Akron Jorge De John Fernandez Case Western Reserve University Economic Development Administration John Dearborn JumpStart Inc. Charles Fey The University of Akron Lisa Delp Ohio Department of Development Joel Fox Great Lakes Science Center Tony Dennis BioOhio Jon Gallagher CCBDD

OCR for page 174
APPENDIX C 177 Lydia Gao Connie Hawke CWRU Kent State University Nick Gattozzi Raymond Headen Greater Cleveland Partnership Bricker & Eckler LLP Ray Gehani Kevin Heigel Global Vision Corp. ALPHA Performance Group Mary Good Steve Hendricks University of Arkansas at Little FirstMerit Bank Rock Joe Hensel David Gornik Polyflow David J. Gornik, Esq. Stephen Hils Tracy Green Fisher College, OSU Lorain County Community College Sandra Hodge Albert Green Oberlin College Kent Displays Deborah Hoover John Green The Burton D. Morgan Foundation The University of Akron Walter E. Horton Jeff Greene Northeastern Ohio Universities Greene Advisory Services, LLC Colleges of Medicine and Pharmacy James Griffith Timken Company Michael Hynds Metropolitan Architecture Studio Glenn Harbold Takoda Capital Partners Marc Imbrogno Premix, Inc. George Haritos The University of Akron Joseph Jankowski Case Western Reserve University William Harris Science Foundation Arizona Janine Janosky Austen BioInnovation Institute in Iris Harvey Akron Kent State University Molly Johnson Oscar Hatchett Fund for Our Economic Future Jet Industries,LLC.

OCR for page 174
178 BUILDING THE OHIO INNOVATION ECONOMY Dan Kalynchuk Bob Leach Orbital Research Inc. Braintree Business Development Center Peter Kasvinsky Youngstown State University Ray Leach JumpStart Maureen Katanic The University of Akron Lester Lefton Kent State University Vincent Kazmer EndoRetics James Leftwich Ohio Department of Development Shilpa Kedar The Cleveland Foundation Gary Leidich FirstEnergy Daniel Kellogg Crystal Ventures Iryna Lendel Cleveland State University Asad Khan Kent Displays, Inc. Lauren M. Heavenly Bound Inc. Grif King Dollar Bank Ajay Mahajan The University of Akron Lynn Koster Meaden & Moore Donald Majcher Ohio Aerospace Institute Sridhar Kota Office of Science and Technology Ted Mallo Policy, White House The University of Akron Harry Lader Jeffrey R. Marshall microBites- Excel Training and Independent Consulting Mario Mastrandrea Dennis Lafferty JCU CSU Chris Mather John LaGuardia Lorain County Community College The University of Akron Neema Mayhugh Beth Lawson Cleveland Clinic NorTech Grant McGimpsey Kent State University

OCR for page 174
APPENDIX C 179 Mukul Mehta Ian Nickey QualiSci ToChi Technologies Alan Melamed Frank Nisenboum Melamed Communications Socius Bob Miller Diane Palmintera The Generation Foundation Innovation Associates Patricia Mintz Jill Paulsen Cuyahoga Community College Cuyahoga Arts & Culture Dean Mocko Michael Paxton DEM Enterprises Summa Health System Tim Moerland Ellen Perduyn Kent State University The University of Akron Chelsea Monty Richard Pogue The University of Akron Jones Day Steve Morey Rob Portman Team Lorain County United States Senate David Morgenthaler William Powel III Morgenthaler Ventures Summa Health System Polly Moss Marsha Powers The University of Akron Powers Financial group of Companies John Motley PPG Industries Inc Ken Preston The University of Akron John Myers The University of Akron Research Luis Proenza Foundation The University of Akron Terry Nauck Richard Proeschel True North Business Advisors Proe Power Systems, LLC Leslie Nelson Peter Ranney The Burton D. Morgan Foundation Generation Foundation George Newkome Laura Rayburn The University of Akron Great Lakes Science Center

OCR for page 174
180 BUILDING THE OHIO INNOVATION ECONOMY Tita Reed Robert Schmidt City of Oberlin Cleveland Medical Devices Inc. Frank Ricard John Schober FirstPower Group LLC MAGNET Joseph Rich Sonni Senkfor The University of Akron Research Gates Pike Consulting Foundation Baiju Shah Ronn Richard BioEnterprise Cleveland Foundation Ilene Shapiro Edward Richards Summa EPR Consulting Services, LLC Helen Sheehan Barry Rosenbaum Melamed Communications The University of Akron Research Foundation Donzel Shepherd HCA Mark Roshon Tornado Technologies Andrew Sherman Powdermet Inc Scot Rourke OneCommunity Sujai Shivakumar The National Academies Mark Sabau ALPHA Performance Group LLC Erin Siebel County of Summit David Salay Ohio Aerospace Institute Barbara Sinclair Consultant Frank Samuel Geauga Growth Partnership, Inc. Phillip Singerman National Institute of Standards and Jay Schabel Technology Polyflow Mark Slanta Al Schiazza Jet Industries LLC Engineering Nilli Sleibi Chris Schmid Linking Employment, Abilities and NorTech Potential

OCR for page 174
APPENDIX C 181 Lea Smith Mary Vanac NorTech Neil Veloso Carol Staiger Cleveland Clinic VANTAGE POINT Enterprises Bill VerDuin Ken Stapleton Wright Center Sensor Sys Engrg Ken Stapleton & Associates Lorry Wagner Sam Steinhouse LEEDCo OneCommunity Thomas Waltermire Thomas Stimson Team NEO The Timken Company Wayne Watkins Richard A. Stoff The University of Akron Ohio Business Roundtable Sherri Waxman Eugene Stromberg Proactive Ingenuity (tm) Closed Loop Charles Wessner Donald Styblo The National Academies Valtronic USA, Inc. John West Bahman Taheri Kent State University AlphaMicron Byron White Kasey Tamosiunas Ohio Board of Regents ESA Automation Services Inc David Wilhelm Jennifer Thomas Woodland Venture Management John S. and James L. Knight Foundation Gregory Wilson Kent State University Chris Thompson Fund for Our Economic Future Harvey Wiseberg Advanced Technology Advisors William Tomko TGE Associates, Inc Laura Woods RAPRA Limited Ronald Traub City of Mentor Brian Wright Melamed Communications Thomas Tyrrell Collaborx

OCR for page 174
182 BUILDING THE OHIO INNOVATION ECONOMY Ray Yoder Western DataCom Gregory Zucca Cuyahoga County Department Nicholas York of Development Tucker Ellis West LLP