Below are the first 10 and last 10 pages of uncorrected machine-read text (when available) of this chapter, followed by the top 30 algorithmically extracted key phrases from the chapter as a whole.

Intended to provide our own search engines and external engines with highly rich, chapter-representative searchable text on the opening pages of each chapter.
Because it is UNCORRECTED material, please consider the following text as a useful but insufficient proxy for the authoritative book pages.

Do not use for reproduction, copying, pasting, or reading; exclusively for search engines.

OCR for page 115

115
copper chromate or approved equivalent preservative. The Back wall height, H2 2.2 m
bottom row of timber should be treated for direct burial. Traffic surcharge, q 9.4 kN/m2
The color may be green or brown, but not mixed. Bridge vertical dead load, DL 45 kN/m
· Forming elements in the back of the timber face may con- Bridge vertical live load, LL 50 kN/m
sist of wood (minimum 250 mm nominal thickness treated Bridge horizontal load, F2 2.25 kN/m
to an acceptable level with copper chromate or approved Span 24 m (simple span)
equivalent), fiberglass, plastic, or other approved material. Length of concrete approach slab 4.25 m
· The typical reinforcement used is a nonwoven geotex-
tile, although other geosynthetics that satisfy the design Trial design parameters:
criteria can also be used.
· Nails should be 16d galvanized ring shank nails and Sill width, B 1.5 m
should be placed at the top and bottom of the timbers at Clear distance, d 0.3 m
0.3 m (1 ft) intervals. Sill type integrated sill
· Compaction should be consistent with project embank- Facing modular concrete blocks
ment specifications, except that no compaction is Facing block size 200 mm x 200 mm x 400 mm
allowed within 0.3 to 0.6 m (1 to 2 ft) of the wall face. Batter of facing 1/35 (6 mm setback for each
· Shimming of timber to maintain verticality is permissible. block)
· All reinforcement overlaps should be at least 0.3 m (1 ft) Reinforcement spacing 0.2 m
wide and should be perpendicular to the wall face.
· All exposed fabric should be painted with a latex paint Note: As the batter of 1/35 corresponds to an angle of 1.6°,
matching the color of the timbers. less than 8°, the abutment wall is to be designed as a ver-
· To improve connection strength on the top lifts, the geo- tical wall, and the coefficient of earth pressure is to follow
textile can be wrapped around the facing timbers and then the general Rankine case, per Section 4.2d, NHI manual.
covered or protected with wooden panels. This technique
has been described by Keller and Devin (2003). The configuration of trial design for the GRS abutment is
shown in Figure 3-4.
Natural Rock Facing:
Step 2: Establish soil properties
· Do not exceed the height and slope angles delineated
in the design without evidence that higher or steeper Reinforced fill:
features will be stable.
The selected fill satisfies the following criteria:
· Rocks should be placed by skilled operators and should
100 percent passing 100 mm (4 in.) sieve, 0-60 percent
be placed in fairly uniform lifts.
passing No. 40 (0.425 mm) sieve, and 0-15 percent
· Care should be exercised in placing the infill. The infill-
passing No. 200 (0.075 mm) sieve; PI 6.
ing should be as complete as possible.
The friction angle of the fill = 35°, as determined by
one set of the standard direct shear test on the portion
DESIGN EXAMPLES finer than 2 mm (No. 10) sieve, using a sample com-
pacted to 95 percent of AASHTO T-99, Methods C
Two design examples are given here to illustrate the
or D, at optimum moisture content.
design computation procedure of the recommended design
method. Design Example 1 has an integrated sill with a tall test = 35°, rf = 18.8 kN/m3, Ka(rf) = tan2 (45° - rf/2)
upper wall, whereas Design Example 2 has an isolated sill = 0.28
with a short upper wall.
Note: The "design friction angle" is taken as one degree
lower than test, i.e., design = rf = 34° (see The Recom-
Design Example 1: GRS Abutment with an mend Design Method Step 2).
Integrated Sill and a Tall Upper Wall
Retained earth:
Step 1: Establish abutment geometry, external
loads and trial design parameters re = 30°, re = 18.8 kN/m3, Ka(re) = tan2 (45°
- re/2) = 0.33
Wall heights and external loads:
Foundation soil:
Total abutment height, H 9.7 m
Load-bearing wall height, H1 7.5 m fs = 30°, fs = 20.0 kN/m3, qaf = 300 kN/m2

OCR for page 115

116
Step 3: Establish design requirements With unit weight of concrete, concrete = 23.6 kN/m3, the fol-
lowing forces acting on the sill are determined:
External stability design requirements:
Sliding 1.5 V1 = (B × t) concrete
Eccentricity l/6 V1= (1.5 m × 0.65 m) 23.6 kN/m3 = 23.01 kN/m
Sill pressure allowable bearing of the reinforced fill
qallow = 180 kPa (as determined in Step 4 below) V2 = [(fw + b) × fh] concrete
Average contact pressure at the foundation level allow- V2 = [(0.8 m + 0.4 m) × 0.1 m] 23.6 kN/m3
able bearing pressure of the foundation soil, qaf = 300 kPa = 2.83 kN/m
Internal stability design requirements:
V3 = [b × (H2 - fh - t)] concrete
Factor of safety against pullout FSpullout 1.5 V3 = [0.4 m × (2.2 m - 0.1 m - 0.65 m)] 23.6 kN/m3
Facing connection strength is OK with reinforcement = 13.69 kN/m
spacing = 0.2 m (see The Recommended Design Method,
Step 3). DL = 45 kN/m (from Step 1)
LL = 50 kN/m (from Step 1)
Step 4: Determine allowable bearing pressure of
reinforced fill Fq = Ka(rf) q H2
Fq = 0.28 9.4 kN/m2 2.2 m = 5.79 kN/m
Determine the allowable bearing pressure of the rein-
forced fill, qallow, with the following conditions: F1 = 1/2 Ka(rf) rf H22
design = rf = 34°
F1 = 1/2 (0.28) 18.8 kN/m3 (2.2 m)2 = 12.74 kN/m
Reinforcement spacing = 0.2 m (uniform spacing with
F2 = 2.25 kN/m (from Step 1)
no truncation)
Integrated sill, sill width = 1.5 m
Check factor of safety against sliding:
(1) From Table 3-1, for = 34° and reinforcement spac-
ing = 0.2 m, allowable bearing pressure = 180 kPa. Va = sum of vertical forces acting on the sill
(2) From Figure 3-1, the correction factor for a sill Va = V1 + V2 + V3 + DL + LL
width of 1.5 m is 1.0; thus the corrected allowable Va = 23.01 kN/m + 2.83 kN/m + 13.69 kN/m
bearing pressure = 180 kPa × 1.0 = 180 kPa. + 45 kN/m + 50 kN/m = 134.53 kN/m
(3) No reduction for an integrated sill. Thus, qallow =
180 kPa. Fa = sum of horizontal forces acting on the sill
Fa = Fq + F1 + F2
Fa = 5.79 kN/m + 12.74 kN/m + 2.25 kN/m
Step 5: Establish trial reinforcement length = 20.78 kN/m
Select a preliminary reinforcement length = 0.7 * total ( Va - LL ) tan rf
FSsliding =
abutment height Fa
FSsliding = (134.53 kN/m - 50 kN/m) tan 34°
L = 0.7 × H = 0.7 × 9.7 m = 6.8 m (use 7.0 m) / 20.78 kN/m = 2.74 > 1.5 (OK)
Check eccentricity requirement:
Step 6: Evaluate stability of footing/sill
The preliminary sill configuration and forces acting on the MOA = sum of overturning moments about point A
sill are shown in Figure 3-5. The dimensions of the sill are MOA = Fq (H2/2) + F1 (H2/3) + F2 (t + fh)
MOA = 5.79 kN/m (2.2 m/2) + 12.74 kN/m
B 1.5 m (2.2 m/3) + 2.25 kN/m (0.65 m + 0.1 m)
d 0.3 m = 17.40 kN/m m
H2 2.2 m
t 0.65 m MRA = sum of resisting moments about point A
b 0.4 m MRA = V1 (B/2) + V2 [(fw + b)/2 + (B - b - fw)]
fw 0.8 m + V3 [(b/2) + (B - b)] + (DL + LL)
fh 0.1 m [(fw/2) + (B - b - fw)]

OCR for page 115

117
I1 is the influence depth caused by the horizontal forces
MRA = 23.01 kN/m (1.5 m/2) + 2.83 kN/m [(0.8 m
in the back wall (see Figure 3-6):
+ 0.4 m)/2 + (1.5 m - 0.4 m - 0.8 m)]
I1 = (d + B - 2 e) tan (45° + rf/2)
+ 13.69 kN/m [(0.4 m/2) + (1.5 m - 0.4 m)]
I1 = [0.3 m + 1.5 m - 2 (0.11 m)] tan (45° + 34°/2)
+ (45 kN/m + 50 kN/m) [(0.8 m/2) + (1.5 m
= 2.97 m
- 0.4 m - 0.8 m)] = 104.10 kN/m m
e = eccentricity at the base of the sill Check factor of safety against sliding for the reinforced
B M RA - MOA volume:
e = -
2 Va
V = sum of vertical forces acting on the foundation soil
e = (1.5 m/2) - (104.10 kN/m m - 17.40 kN/m
V = V4 + V5 + Vq + Va
m)/134.53 kN/m = 0.11 m
V = 987 kN/m + 215.07 kN/m + 48.88 kN/m
+ 134.53 kN/m = 1385.48 kN/m
B/6 = 1.5 m/6 = 0.25 m
F = sum of horizontal forces acting on the foundation
e < B/6 (OK)
soil
F = F3 + F4 + Fa
Check allowable bearing pressure of the reinforced fill: F = 125.63 kN/m + 174.49 kN/m + 20.78 kN/m
= 320.90 kN/m
psill = applied pressure from the sill
Va
p sill = ( V - LL - Vq ) tan fs
B - 2e ' FSsliding =
F
psill = 134.53 kN/m/[1.5 m - (2 0.11 m)] = 105.1 kN/m2
psill = 105.1 kPa < qallow = 180 kPa (OK)
FSsliding = (1385.48 kN/m - 50 kN/m - 48.88 kN/m)
tan (30°)/320.90 kN/m = 2.31 > 1.5 (OK)
Step 7: Check external stability of reinforced fill
Check eccentricity requirement for the reinforced volume:
with the preliminary reinforcement length
established in Step 5
MO = sum of overturning moments about point C
The forces needed to evaluate the external stability of the MO = F3 (H1/2) + F4 (H1/3) + Fa (H1 - I1/3)
abutment are shown in Figure 3-4. These forces are MO = 125.63 kN/m (7.5 m/2) + 174.49 kN/m
calculated as follows. (7.5 m/3) + 20.78 kN/m [7.5 m - (2.97 m/3)]
= 1042.62 kN/m m
V4 = (L × H1) rf
MR = sum of resisting moments about point C
V4 = (7 m × 7.5 m) 18.8 kN/m3 = 987 kN/m
MR = V4 (L/2) + (V5 + Vq) [(L - d - B)/2 + (d +
B)] + (MRA + Va d)
V5 = [(L - d - B) × H2] rf
MR = 987 kN/m (7 m/2) + (215.07 kN/m
V5 = [(7 m - 0.3 m - 1.5 m) × 2.2 m] 18.8 kN/m3 =
+ 48.88 kN/m) [(7 m - 0.3 m - 1.5 m)/2
215.07 kN/m
+ (0.3 m + 1.5 m)] + [104.10 kN/m m
+ 134.53 kN/m (0.3 m)] = 4760.34 kN/m m
Vq = (L - d - B) q
Vq = (7 m - 0.3 m - 1.5 m) 9.4 kN/m2 = 48.88 kN/m MS = moment about point C caused by traffic surcharge
MS = Vq [(L - d - B)/2 + (d + B)]
F3 = [Ka(re) (q + re H2)] H1 MS = 48.88 kN/m [(7 m - 0.3 m - 1.5 m)/2 + (0.3 m
F3 = [0.33 (9.4 kN/m2 + 18.8 kN/m3 2.2 m)] 7.5 m + 1.5 m)] = 215.07 kN/m m
= 125.63 kN/m
e = eccentricity at the base of the reinforced volume
F4 = 1/2 Ka(re) re H12 L ( MR - MS ) - MO
F4 = 1/2 (0.33) 18.8 kN/m3 (7.5 m)2 e= -
2 V - Vq
= 174.49 kN/m
e = (7 m/2) - [(4760.34 kN/m m - 215.07 kN/m m)
Va = 134.53 kN/m (from Step 6) - 1042.62 kN/m m]/(1385.48 kN/m - 48.88 kN/m)
Fa = 20.78 kN/m (from Step 6) = 0.88 m

OCR for page 115

118
L/6 = 7 m/6 = 1.17 m Le = length of embedment in the resistant zone behind
the failure surface at depth z
e < L/6 (OK) Le = L - La
Check allowable bearing pressure of the foundation soil: La = length of embedment in the active zone at depth z
La = (H1 - z) tan (45° - rf/2)
Calculate the "influence length" D1 at the foundation level
and compare with the effective reinforcement length, L. Li = length of embedment within the influence area
inside the resistant zone; this length can be measured
D1 = d + B + H1/2 = d + (B - 2e) + H1/2 directly from the design drawing.
D1 = 0.3 m + [1.5 m - 2 (0.11 m)] + 7.5 m/2
= 5.33 m
C = reinforcement effective unit perimeter; C = 2 for
L = L - 2e strips, grids, and sheets.
L = 7.0 m - 2 (0.88 m) = 5.24 m
Rc = coverage ratio; Rc = 1.0 for 100 percent coverage
Because D1 at the foundation level is greater than L of reinforcement.
(L = L-2e), thus the contact pressure on the founda-
tion level, pcontact, is calculated as follows. h = horizontal pressure at depth z
h = Ka(rf) (vs + v + q) + h
V
p contact =
L - 2e vs = vertical soil pressure at depth z
pcontact = 1385.48 kN/m/[7.0 m - 2 (0.88 m)] vs = (rf H2) + (rf z)
= 264.40 kN/m2
qaf = 300 kN/m2 (from Step 2) v = distributed vertical pressure from sill
pcontact = 264.40 kN/m2 < qaf = 300 kN/m2 (OK) v = Va / D
D = effective width of applied load at depth z
Step 8: Evaluate internal stability at each For z z2: D = (B - 2e) + z
reinforcement level For z > z2: D = d + (B - 2e) + z/2
z2 = 2 d
With geosynthetic reinforcement, the coefficient of lateral
earth pressure is constant throughout the entire wall h = supplement horizontal pressure at depth z
height, per Section 4.3b, NHI manual. For z I1: h = 2 Fa (I1 - z)/(I12)
For z > I1: h = 0
The internal stability is evaluated by checking the rein-
forcement pullout failure. Tmax = maximum tensile force in the reinforcement at
depth z
Check reinforcement pullout failure: Tmax = h s
Pr = pullout resistance
s = vertical reinforcement spacing
Pr = F* (v Le) C Rc
F* = pullout resistance factor FSpullout = factor of safety against reinforcement pullout
F* = 2/3 tan rf FSpullout = Pr / Tmax
F* = 2/3 tan(34°) = 0.45
Let depth z be measured from the top of the load-bearing
= a scale effect correction factor ranging from 0.6 to wall. Reinforcement no. 25 at z = 2.5 m (see Figure 3-6)
1.0 for geosynthetic reinforcement; for geotextile, is would serve as an example for determining the FSpullout.
defaulted to 0.6, per Section 3.3b, NHI manual.
vs = (rf H2) + (rf z)
(v Le) = normal force at the soil-reinforcement inter- vs = (18.8 kN/m3 2.2 m) + (18.8 kN/m3 2.5 m)
face at depth z (excluding traffic surcharge) = 88.36 kN/m2
(v Le) = (vs Le) + (v Li) z2 = 2 d = 2 (0.3 m) = 0.6 m

OCR for page 115

119
The recommended combined safety factor is Fs = 5.5 for
z = 2.5 m > z2 = 0.6 m, D = d + (B - 2e) + z/2
reinforcement 0.2 m and Fs = 3.5 for reinforcement
D = 0.3 m + [1.5 m - 2 (0.11 m)] + 2.5 m/2
spacing of 0.4 m.
= 2.83 m
From Table 3-2, h(max) is 59.84 kN/m2, which occurs at
v = Va / D
reinforcement No. 1 with depth z = 7.3 m and s = 0.2 m.
v = 134.53 kN/m/ 2.83 m = 47.54 kN/m2
T@=1.0 percent = h(max) s
z = 2.5 m < I1 = 2.97 m, h = 2 Fa (I1 - z)/(I12)
T@=1.0 percent = 59.84 kN/m2 (0.2 m) = 11.97 kN/m
h = 2 (20.78 kN/m) (2.97 m - 2.5 m)/(2.97 m)2
= 2.21 kN/m2
The uniform reinforcement spacing is 0.2 m, hence Fs = 5.5.
h = Ka(rf) (vs + v + q) + h
Tult = Fs T@=1.0 percent
h = 0.28 (88.36 kN/m2 + 47.54 kN/m2 + 9.4 kN/m2)
Tult = 5.5 (11.97 kN/m) = 65.84 kN/m
+ 2.21 kN/m2 = 42.89 kN/m2
A reinforcement with minimum "working" stiffness,
Tmax = h s
T@=1.0 percent = 12.0 kN/m and minimum ultimate strength
Tmax = 42.89 kN/m2 (0.2 m) = 8.58 kN/m
(per ASTM D4595), Tult = 65.8 kN/m is required.
La = (H1 - z) tan (45° - rf/2)
La = (7.5 m - 2.5 m) tan (45° - 34°/2) = 2.66 m Step 10: Design of back/upper wall
Le = L - La Reinforced fill: Same as that of the load-
Le = 7 m - 2.66 m = 4.34 m bearing wall
Reinforcement: Same as that of the load-
Calculate the normal force at z = 2.5 m: bearing wall
Reinforcement length: 4.25 m (length of approach
(v Le) = (vs Le) + (v Li) slab) + 1.5 m = 5.75 m (see
(v Le) = (88.36 kN/m2 4.34 m) + (47.54 kN/m2 The Recommended Design
0.17 m) = 391.56 kN/m Method Step 10)
Pr = F* (v Le) C Rc Reinforcement layout: Vertical spacing = 0.3 m
Pr = (0.45) (0.6) 391.56 kN/m (2) (1) Wrapped-face with wrapped
= 211.44 kN/m return at least 0.5 m (18 in.) in
the horizontal direction and
FSpullout = Pr / Tmax anchored in at least 100 mm of
FSpullout = 211.44 kN/m/ 8.58 kN/m = 24.64 fill material.
FSpullout = 24.64 > 1.5 (OK) A compressible layer of about 50 mm thick should be
installed between the wrapped face and the rigid back wall.
The values of FSpullout for all the reinforcements in the
load-bearing wall are summarized in Table 3-2.
Step 11: Check angular distortion between
abutments
Step 9: Determine the required reinforcement
stiffness and strength abutment = abutment settlement
abutment = 1.5 percent H1
The minimum "working" reinforcement stiffness is deter- abutment = 0.015 (7.5 m) = 0.1125 m
mined as
foundation = foundation settlement (as determined by con-
T@=1.0 percent h(max) s ventional settlement computation methods)
Egfoundation = 0.01 m
The minimum ultimate reinforcement strength is deter-
mined as total = total settlement
total = abutment + foundation
Tult Fs T@=1.0 percent total = 0.1125 m + 0.01 m = 0.1225 m

OCR for page 115

120
TABLE 3-2 Design Example 1--tabulated results of FSpullout at each reinforcement level
No. Depth s vs D v h h Tmax La Le Li ( v · Le) Pr FSpullout
z
2 2 2 2
(m) (m) (kN/m ) (m) (kN/m ) (kN/m ) (kN/m ) (kN/m) (m) (m) (m) (kN/m) (kN/m)
1 7.3 0.2 178.6 5.23 25.72 0.00 59.84 11.97 0.11 6.89 5.12 1363.00 735.49 61.45
2 7.1 0.2 174.84 5.13 26.22 0.00 58.93 11.79 0.21 6.79 4.92 1315.65 709.93 60.24
3 6.9 0.2 171.08 5.03 26.75 0.00 58.02 11.60 0.32 6.68 4.71 1268.98 684.75 59.01
4 6.7 0.2 167.32 4.93 27.29 0.00 57.12 11.42 0.43 6.57 4.50 1222.99 659.93 57.76
5 6.5 0.2 163.56 4.83 27.85 0.00 56.23 11.25 0.53 6.47 4.30 1177.67 635.48 56.51
6 6.3 0.2 159.8 4.73 28.44 0.00 55.34 11.07 0.64 6.36 4.09 1133.02 611.39 55.24
7 6.1 0.2 156.04 4.63 29.06 0.00 54.46 10.89 0.74 6.26 3.89 1089.03 587.65 53.95
8 5.9 0.2 152.28 4.53 29.70 0.00 53.59 10.72 0.85 6.15 3.68 1045.68 564.25 52.65
9 5.7 0.2 148.52 4.43 30.37 0.00 52.72 10.54 0.96 6.04 3.47 1002.96 541.20 51.33
10 5.5 0.2 144.76 4.33 31.07 0.00 51.86 10.37 1.06 5.94 3.27 960.87 518.49 49.99
11 5.3 0.2 141 4.23 31.80 0.00 51.02 10.20 1.17 5.83 3.06 919.39 496.11 48.62
12 5.1 0.2 137.24 4.13 32.57 0.00 50.18 10.04 1.28 5.72 2.85 878.51 474.05 47.24
13 4.9 0.2 133.48 4.03 33.38 0.00 49.35 9.87 1.38 5.62 2.65 838.21 452.31 45.82
14 4.7 0.2 129.72 3.93 34.23 0.00 48.54 9.71 1.49 5.51 2.44 798.48 430.87 44.38
15 4.5 0.2 125.96 3.83 35.13 0.00 47.74 9.55 1.60 5.40 2.23 759.30 409.72 42.92
16 4.3 0.2 122.2 3.73 36.07 0.00 46.95 9.39 1.70 5.30 2.03 720.64 388.86 41.42
17 4.1 0.2 118.44 3.63 37.06 0.00 46.17 9.23 1.81 5.19 1.82 682.49 368.28 39.88
18 3.9 0.2 114.68 3.53 38.11 0.00 45.41 9.08 1.91 5.09 1.62 644.82 347.95 38.31
19 3.7 0.2 110.92 3.43 39.22 0.00 44.67 8.93 2.02 4.98 1.41 607.61 327.87 36.70
20 3.5 0.2 107.16 3.33 40.40 0.00 43.95 8.79 2.13 4.87 1.20 570.82 308.02 35.04
21 3.3 0.2 103.4 3.23 41.65 0.00 43.25 8.65 2.23 4.77 1.00 534.41 288.37 33.34
22 3.1 0.2 99.64 3.13 42.98 0.00 42.57 8.51 2.34 4.66 0.79 498.35 268.91 31.59
23 2.9 0.2 95.88 3.03 44.40 0.34 42.25 8.45 2.45 4.55 0.58 462.58 249.61 29.54
24 2.7 0.2 92.12 2.93 45.91 1.28 42.56 8.51 2.55 4.45 0.38 427.08 230.45 27.07
25 2.5 0.2 88.36 2.83 47.54 2.22 42.90 8.58 2.66 4.34 0.17 391.76 211.40 24.64
26 2.3 0.2 84.6 2.73 49.28 3.16 43.28 8.66 2.76 4.24 0.00 358.29 193.34 22.34
27 2.1 0.2 80.84 2.63 51.15 4.10 43.69 8.74 2.87 4.13 0.00 333.77 180.10 20.61
28 1.9 0.2 77.08 2.53 53.17 5.04 44.15 8.83 2.98 4.02 0.00 310.05 167.30 18.95
29 1.7 0.2 73.32 2.43 55.36 5.98 44.65 8.93 3.08 3.92 0.00 287.13 154.94 17.35
30 1.5 0.2 69.56 2.33 57.74 6.93 45.20 9.04 3.19 3.81 0.00 265.01 143.00 15.82
31 1.3 0.2 65.8 2.23 60.33 7.87 45.81 9.16 3.30 3.70 0.00 243.68 131.49 14.35
32 1.1 0.2 62.04 2.13 63.16 8.81 46.50 9.30 3.40 3.60 0.00 223.16 120.42 12.95
33 0.9 0.2 58.28 2.03 66.27 9.75 47.26 9.45 3.51 3.49 0.00 203.44 109.78 11.62
34 0.7 0.2 54.52 1.93 69.70 10.69 48.11 9.62 3.62 3.38 0.00 184.52 99.57 10.35
35 0.5 0.2 50.76 1.78 75.58 11.63 49.64 9.93 3.72 3.28 0.00 166.39 89.79 9.04
36 0.3 0.2 47 1.58 85.15 12.57 52.21 10.44 3.83 3.17 0.00 149.07 80.44 7.70
37 0.1 0.2 43.24 1.38 97.49 13.51 55.55 11.11 3.93 3.07 0.00 132.55 71.52 6.44
Angular distortion = total / span length = 0.1225 m / Back wall height, H2 2.2 m
24 m = 0.0051 Facing modular concrete blocks
(200 mm x 200 mm x
Tolerable angular distortion for simple span = 0.005 400 mm)
Front batter 1/35
Angular distortion = 0.0051 0.005 (OK) Sill type integrated sill
Sill width 1.5 m
Design summary: Sill clear distance 0.3 m
Embedment 200 mm (one facing block height)
The configuration for the trial design is shown in
Figure 3-7. Reinforcement:
Abutment configuration: Minimum stiffness at =1.0 percent, T@=1.0 percent
= 12.0 kN/m
Load-bearing wall Minimum ultimate strength, Tult = 65.8 kN/m
height, H1 7.5 m Length in load-bearing wall = 7.0 m

OCR for page 115

121
Compressible Layer
1.5 m 4.25 m 1.5 m
0.3 m
Approach Slab
(Back wall)
0.3 m
2.2 m
Sill
1
Front batter
35
0.2 m
(Load-bearing wall)
Reinforcement:
7.5 m
T @ =1% = 12 kN/m
T ult = 65.8 kN/m
7m
0.2 m (Embedment)
Figure 3-7. Design Example 1--configuration of the trial design.
Length of top three layers in load-bearing wall = 7.5 m Span length 10 m (simple span)
Vertical spacing in load-bearing wall = 0.2 m Approach slab is not used
Length in back wall = 5.75 m
Vertical spacing in back wall = 0.3 m Trial design parameters:
Sill width, B 0.6 m
Design Example 2: A GRS Abutment with Clear distance, d 0.3 m
an Isolated Sill and a Short Lower Wall Sill type isolated sill
Facing modular concrete blocks
Step 1: Establish abutment geometry, external Facing block size 200 mm x 200 mm x 400 mm
loads and trial design parameters Batter of facing 1/35 (6 mm setback for each
block)
Wall heights and external loads: Reinforcement spacing 0.2 m
Total abutment height, H 3.0 m Note: As the batter of 1/35 corresponds to an angle of
Load-bearing wall height, H1 2.4 m 1.6°, less than 8°, the abutment wall is to be designed as a
Back wall height, H2 0.6 m vertical wall, and the coefficient of earth pressure is to fol-
Traffic surcharge, q 9.4 kN/m2 low the general Rankine case.
Bridge vertical dead load, DL 35 kN/m
Bridge vertical live load, LL 40 kN/m The configuration of the initial trial design for the GRS
Bridge horizontal load, F2 1.75 kN/m abutment is shown in Figure 3-8.

OCR for page 115

122
Traffic Surcharge: q = 9.4 kN/m 2
LL
Vq
d = 0.3 m
(Back Wall) DL V5
H2 = 0.6 m
Fq
F1
t = 0.3 m V1
A
H' = Total Abutment Ht. = 3.0 m
Va Retained Earth
2e' Soil Unit Wt. = 18 kN/m3
B' = B - 2e' re = 30°
B = 0.6 m K a(re) = 0.33
(Load-Bearing Wall)
H1 = 2.4 m
F3
V4
Reinforced Fill F4
Soil Unit Wt. = 20 kN/m3
rf = 36°
K a(rf) = 0.26
C
L - 2e 2e Foundation Soil
L = 2.10 m
(Preliminary Reinforcement Length)
Figure 3-8. Design Example 2--configuration of the abutment.
Step 2: Establish soil properties Retained earth:
Reinforced fill: re = 30°, re = 18 kN/m3, Ka(re) = tan2 (45° - re/2)
= 0.33
The selected fill satisfies the following criteria: 100
percent passing 100 mm (4 in.) sieve, 0-60 percent Foundation soil:
passing No. 40 (0.425 mm) sieve, and 0-15 percent
passing No. 200 (0.075 mm) sieve; PI 6. fs = 30°, fs = 20.0 kN/m3, qaf = 300 kN/m2
The friction angle of the fill = 37°, as determined by
one set of the standard direct shear test on the portion Step 3: Establish design requirements
finer than 2 mm (No. 10) sieve, using a sample com-
pacted to 95 percent of AASHTO T-99, Methods C or External stability design requirements:
D, at optimum moisture content.
Sliding 1.5
test = 37°, rf = 20 kN/m3, Ka(rf) = tan2 (45° - rf/2) Eccentricity l/6
= 0.26 Sill pressure allowable bearing of the reinforced
fill qallow = 345 kPa (as determined in Step 4 below)
Note: The "design friction angle" is taken as one Average contact pressure at the foundation level
degree lower than test, i.e., design = rf = 36° (see The allowable bearing pressure of the foundation soil,
Recommended Design Method Step 2). qaf = 300 kPa

OCR for page 115

123
Internal stability design requirements: Fq and F1 are included in this design example conserva-
tively.
Factor of safety against pullout FSpullout 1.5
Facing connection strength is OK with reinforce- Fq = Ka(rf) q H2
ment spacing = 0.2 m (see The Recommended Fq = 0.26 9.4 kN/m2 0.6 m = 1.47 kN/m
Design Method Step 3)
F1 = 1/2 Ka(rf) rf H22
F1 = 1/2 (0.26) 20 kN/m3 (0.6 m)2 = 0.94 kN/m
Step 4: Determine allowable bearing pressure of
reinforced fill F2 = 1.75 kN/m (from Step 1)
Determine the allowable bearing pressure of the rein-
Check factor of safety against sliding:
forced fill qallow with the following conditions:
Va = sum of vertical forces acting on the sill
design = rf = 36°
Va = V1 + DL + LL
Reinforcement spacing = 0.2 m (uniform spacing with
Va = 4.25 kN/m + 35 kN/m + 40 kN/m = 79.25 kN/m
no truncation)
Isolated sill, sill width = 0.6 m
Fa = sum of horizontal forces acting on the sill
Fa = Fq + F1 + F2
(1) From Table 3-1, for = 36° and reinforcement
Fa = 1.47 kN/m + 0.94 kN/m + 1.75 kN/m = 4.16 kN/m
spacing = 0.2 m, allowable bearing pressure = 200
kPa. ( Va - LL ) tan rf
(2) From Figure 3-1, the correction factor for a sill FSsliding =
Fa
width of 0.6 m is 2.3; thus the corrected allowable
bearing pressure = 200 kPa × 2.3 = 460 kPa. FSsliding = (79.25 kN/m - 40 kN/m) tan 36°/ 4.16 kN/m
(3) Reduction factor of 0.75 applies for an isolated sill. = 6.85 > 1.5 (OK)
Thus, qallow = 0.75 × 460 kPa = 345 kPa.
Check eccentricity requirement:
Step 5: Establish trial reinforcement length
MOA = sum of overturning moments about point A
Select a preliminary reinforcement length = 0.7 * total MOA = Fq (H2/2) + F1 (H2/3) + F2 (t)
abutment height MOA = 1.47 kN/m (0.6 m/2) + 0.94 kN/m (0.6 m/3)
+ 1.75 kN/m (0.3 m) = 1.15 kN/m m
L = 0.7 × H = 0.7 × 3.0 m = 2.1 m
MRA = sum of resisting moments about point A
MRA = V1 (B/2) + (DL + LL) (B/2)
MRA = 4.25 kN/m (0.6 m/2) + (35 kN/m + 40 kN/m)
Step 6: Evaluate stability of footing/sill
(0.6 m/2) = 23.78 kN/m m
The preliminary sill configuration and forces acting on the
sill are shown in Figure 3-8. The dimensions of the sill are e = eccentricity at the base of the sill
B M RA - MOA
e = -
B 0.6 m 2 Va
d 0.3 m e = (0.6 m/2) - (23.78 kN/m m - 1.15 kN/m
H2 0.6 m m)/79.25 kN/m = 0.01 m
t 0.3 m
B/6 = 0.6 m/6 = 0.10 m
With unit weight of concrete, concrete = 23.6 kN/m , the fol-
3
lowing forces acting on the sill are determined: e < B/6 (OK)
V1 = (B × t) concrete Check allowable bearing pressure of the reinforced fill:
V1= (0.6 m × 0.3 m) 23.6 kN/m3 = 4.25 kN/m
psill = applied pressure from the sill
DL = 35 kN/m (from Step 1) Va
p sill =
LL = 40 kN/m (from Step 1) B - 2e '

OCR for page 115

124
psill = 79.25 kN/m/[0.6 m - (2 0.01 m)] = 136.64 kN/m2 F3 = [Ka(re) (q + re H2)] H1
F3 = [0.33 (9.4 kN/m2 + 18 kN/m3 0.6 m)] 2.4 m
psill = 136.64 kPa < qallow = 345 kPa (OK) = 16.0 kN/m
F4 = 1/2 Ka(re) re H12
Step 7: Check external stability of reinforced fill
F4 = 1/2 (0.33) 18 kN/m3 (2.4 m)2 = 17.11 kN/m
with the preliminary reinforcement length
established in Step 5
Va = 79.25 kN/m (from Step 6)
The forces needed to evaluate the external stability of the Fa = 4.16 kN/m (from Step 6)
abutment are shown in Figure 3-8. These forces are cal-
culated as follows: I1 is the influence depth caused by the horizontal forces
in the back wall (see Figure 3-9):
V4 = (L × H1) rf I1 = (d + B - 2 e) tan (45° + rf/2)
V4 = (2.1 m × 2.4 m) 20 kN/m3 = 100.8 kN/m I1 = [0.3 m + 0.6 m - 2 (0.01 m)] tan (45° + 36°/2)
= 1.73 m
V5 = [(L - d - B) × H2] rf
V5 = [(2.1 m - 0.3 m - 0.6 m) × 0.6 m] 20 kN/m3 Check factor of safety against sliding for the reinforced
= 14.4 kN/m volume:
Vq = (L - d - B) q V = sum of vertical forces acting on the foundation
Vq = (2.1 m - 0.3 m - 0.6 m) 9.4 kN/m2 = 11.28 kN/m soil
B' = 0.58 m
d = 0.3 m 2e' = 0.02 m
Failure surface
z2 = 0.6 m
11
z
10
Influence line (2V:1H slope)
9
l1 = 1.73 m
(at no. 7) (at no. 7)
8
La = 0.71 m Le = 1.69 m
7
Li = 0.66 m 6
(at no. 7)
5
4
3
2
1
45 + rf /2
D 1 = 2.08 m
L = 2.40 m
(Second Trial)
Figure 3-9. Design Example 2 - Notations of the quantities for internal stability evaluation.

OCR for page 115

125
V = V4 + V5 + Vq + Va volume is checked again with the new reinforcement
V = 100.8 kN/m + 14.4 kN/m + 11.28 kN/m length of 2.4 m as follows:
+ 79.25 kN/m = 205.73 kN/m
V4 = (L × H1) rf
F = sum of horizontal forces acting on the foundation V4 = (2.4 m × 2.4 m) 20 kN/m3 = 115.2 kN/m
soil
F = F3 + F4 + Fa V5 = [(L - d - B) × H2] rf
F = 16.0 kN/m + 17.11 kN/m + 4.16 kN/m V5 = [(2.4 m - 0.3 m - 0.6 m) × 0.6 m] 20 kN/m3
= 37.27 kN/m = 18.0 kN/m
( V - LL - Vq ) tan fs Vq = (L - d - B) q
FSsliding =
F Vq = (2.4 m - 0.3 m - 0.6 m) 9.4 kN/m2 = 14.10 kN/m
FSsliding = (205.73 kN/m - 40 kN/m - 11.28 kN/m) V = sum of vertical forces acting on the foundation
tan (30°)/37.27 kN/m = 2.39 > 1.5 (OK) soil
V = V4 + V5 + Vq + Va
Check eccentricity requirement for the reinforced volume: V = 115.2 kN/m + 18.0 kN/m + 14.10 kN/m
+ 79.25 kN/m = 226.55 kN/m
MO = sum of overturning moments about point C
MO = F3 (H1/2) + F4 (H1/3) + Fa (H1 - I1/3) MR = sum of resisting moments about point C
MO = 16.0 kN/m (2.4 m/2) + 17.11 kN/m (2.4 m/3) MR = V4 (L/2) + (V5 + Vq) [(L - d - B)/2
+ 4.16 kN/m [2.4 m - (1.73 m/3)] + (d + B)] + (MRA + Va d)
= 40.47 kN/m m MR = 115.2 kN/m (2.4 m/2) + (18.0 kN/m
+ 14.10 kN/m) [(2.4 m - 0.3 m - 0.6 m)/2
MR = sum of resisting moments about point C + (0.3 m + 0.6 m)] + [23.78 kN/m m
MR = V4 (L/2) + (V5 + Vq) [(L - d - B)/2 + 79.25 kN/m (0.3 m)] = 238.76 kN/m m
+ (d + B)] + (MRA + Va d)
MR = 100.8 kN/m (2.1 m/2) + (14.4 kN/m MS = moment about point C caused by traffic sur-
+ 11.28 kN/m) [(2.1 m - 0.3 m - 0.6 m)/2 charge
+ (0.3 m + 0.6 m)] + [23.78 kN/m m MS = Vq [(L - d - B)/2 + (d + B)]
+ 79.25 kN/m (0.3 m)] = 191.92 kN/m m MS = 14.10 kN/m [(2.4 m - 0.3 m - 0.6 m)/2
+ (0.3 m + 0.6 m)] = 23.27 kN/m m
MS = moment about point C caused by traffic surcharge
MS = Vq [(L - d - B)/2 + (d + B)] e = eccentricity at the base of the reinforced volume
MS = 11.28 kN/m [(2.1 m - 0.3 m - 0.6 m)/2 L ( MR - MS ) - MO
+ (0.3 m + 0.6 m)] = 16.92 kN/m m e= -
2 V - Vq
e = (2.4 m/2) - [(238.76 kN/m m - 23.27 kN/m m)
e = eccentricity at the base of the reinforced volume - 40.47 kN/m m]/(226.55 kN/m - 14.10 kN/m)
L ( MR - MS ) - MO = 0.38 m
e= -
2 V - Vq
L/6 = 2.4 m/6 = 0.4 m
e = (2.1 m/2) - [(191.92 kN/m m - 16.92 kN/m m)
- 40.47 kN/m m]/(205.73 kN/m - 11.28 kN/m) e < L/6 (OK)
= 0.36 m
Check allowable bearing pressure of the foundation soil:
L/6 = 2.1 m/6 = 0.35 m
Calculate the "influence length" D1 at the foundation
e > L/6 (NG) level and compare with the effective reinforcement
length, L.
As a second trial, the length of the reinforcement was
increased to 2.4 m to ensure the eccentricity require- D1 = d + B + H1/2 = d + (B - 2e) + H1/2
ment. The eccentricity requirement of the reinforced D1 = 0.3 m + [0.6 m - 2 (0.01 m)] + 2.4 m/2 = 2.08 m

OCR for page 115

126
L = L - 2e C = reinforcement effective unit perimeter; C = 2 for
L = 2.4 m - 2 (0.38 m) = 1.64 m strips, grids, and sheets
Because D1 at the foundation level is greater than L Rc = coverage ratio; Rc = 1.0 for 100 percent coverage
(L = L-2e), the contact pressure on the foundation of reinforcement
level, pcontact, is calculated as follows:
h = horizontal pressure at depth z
V h = Ka(rf) (vs + v + q) + h
p contact =
L - 2e
vs = vertical soil pressure at depth z
pcontact = 226.55 kN/m/[2.4 m - 2 (0.38 m)] vs = (rf H2) + (rf z)
= 138.14 kN/m2
qaf = 300 kN/m2 (from Step 2) v = distributed vertical pressure from sill
pcontact = 138.14 kN/m2 qaf = 300 kN/m2 (OK)
v = Va / D
D = effective width of applied load at depth z
Step 8: Evaluate internal stability at each For z z2: D = (B - 2e) + z
reinforcement level For z > z2: D = d + (B - 2e) + z/2
z2 = 2 d
With geosynthetic reinforcement, the coefficient of lateral
earth pressure is constant throughout the entire wall h = supplement horizontal pressure at depth z
height, per Section 4.3b, NHI manual. For z I1: h = 2 Fa (I1 - z)/(I12)
For z > I1: h = 0
The internal stability is evaluated by checking the rein-
forcement pullout failure. Tmax = maximum tensile force in the reinforcement at
depth z
Tmax = h s
Check reinforcement pullout failure:
s = vertical reinforcement spacing
Pr = pullout resistance
Pr = F* (v Le) C Rc FSpullout = factor of safety against reinforcement pullout
FSpullout = Pr / Tmax
F* = pullout resistance factor
F* = 2/3 tan rf Let depth z be measured from the top of the load-bearing
F* = 2/3 tan(36°) = 0.48 wall. Reinforcement no. 7 at z = 1.0 m (see Figure
3-9) would serve as an example for determining the
= a scale effect correction factor ranging from 0.6 FSpullout.
to 1.0 for geosynthetic reinforcement; for geotextile,
is defaulted to 0.6, per Section 3.3b, NHI manual. vs = (rf H2) + (rf z)
vs = (20 kN/m3 0.6 m) + (20 kN/m3 1.0 m)
(v Le) = normal force at the soil-reinforcement inter- = 32.0 kN/m2
face at depth z (excluding traffic surcharge)
z2 = 2 d = 2 (0.3 m) = 0.6 m
(v Le) = (vs Le) + (v Li) z = 1.0 m > z2 = 0.6 m, D = d + (B - 2e) + z/2
D = 0.3 m + [0.6 m - 2 (0.01 m)] + 1.0 m/2 = 1.38 m
Le = length of embedment in the resistant zone behind
the failure surface at depth z
v = Va / D
Le = L - La
v = 79.25 kN/m/ 1.38 m = 57.43 kN/m2
La = length of embedment in the active zone at depth z
La = (H1 - z) tan (45° - rf/2) z = 1.0 m I1 = 1.73 m, h = 2 Fa (I1 - z)/(I12)
h = 2 (4.16 kN/m) (1.73 m - 1.0 m)/(1.73 m)2
Li = length of embedment within the influence area = 2.03 kN/m2
inside the resistant zone; this length can be measured
directly from the design drawing. h = Ka(rf) (vs + v + q) + h

OCR for page 115

127
The minimum ultimate reinforcement strength is deter-
h = 0.26 (32.0 kN/m2 + 57.43 kN/m2 + 9.4 kN/m2)
mined as
+ 2.03 kN/m2 = 27.73 kN/m2
Tult Fs T@=1.0 percent
Tmax = h s
Tmax = 27.73 kN/m2 (0.2 m) = 5.55 kN/m
The recommended combined safety factor is Fs = 5.5 for
reinforcement 0.2 m, and Fs = 3.5 for reinforcement
La = (H1 - z) tan (45° - rf/2) spacing of 0.4 m.
La = (2.4 m - 1.0 m) tan (45° - 36°/2) = 0.71 m
From Table 3-3, h(max) is 37.57 kN/m2, which occurs
Le = L - La at reinforcement no. 11 with depth z = 0.2 m and
Le = 2.4 m - 0.71 m = 1.69 m s = 0.2 m.
Calculate the normal force at z = 1.0 m: T@=1.0 percent = h(max) s
T@=1.0 percent = 37.57 kN/m2 (0.2 m) = 7.51 kN/m
(v Le) = (vs Le) + (v Li)
(v Le) = (32.0 kN/m2 1.69 m) + (57.43 kN/m2 The uniform reinforcement spacing is 0.2 m, hence
0.66 m) = 91.98 kN/m Fs = 5.5.
Pr = F* (v Le) C Rc Tult = Fs T@=1.0 percent
Pr = (0.48) (0.6) 91.98 kN/m (2) (1) = 52.98 kN/m Tult = 5.5 (7.51 kN/m) = 41.31 kN/m
FSpullout = Pr / Tmax A reinforcement with minimum "working" stiffness,
FSpullout = 52.98 kN/m/ 5.55 kN/m = 9.55 T@=1.0 percent = 7.5 kN/m and minimum ultimate strength
(per ASTM D4595), Tult = 41.3 kN/m is required.
FSpullout = 9.55 > 1.5 (OK)
Step 10: Design of back/upper wall
The values of FSpullout for all the reinforcements in the
load-bearing wall are summarized in Table 3-3. Reinforced fill: Same as that of the load-bearing
wall
Reinforcement: Same as that of the load-bearing
Step 9: Determine the required reinforcement wall
stiffness and strength Reinforcement length: 1.3 m (without an approach slab,
the back wall reinforcement
The minimum "working" reinforcement stiffness is deter- length is to be flush with the rein-
mined as forcement in the load-bearing
wall)
T@=1.0 percent h(max) s Reinforcement layout: Vertical spacing = 0.2 m
TABLE 3-3 Design Example 2--tabulated results of FSpullout at each reinforcement level
No. Depth s vs D v h h Tmax La Le Li ( v Le) Pr FSpullout
z
(m) (m) (kN/m2) (m) (kN/m2) (kN/m2) (kN/m2) (kN/m) (m) (m) (m) (kN/m) (kN/m)
1 2.2 0.2 56.0 1.97 40.21 0.00 27.42 5.48 0.10 2.30 1.87 203.84 118.48 21.61
2 2.0 0.2 52.0 1.87 42.36 0.00 26.94 5.39 0.20 2.20 1.67 184.82 107.42 19.94
3 1.8 0.2 48.0 1.77 44.75 0.00 26.52 5.30 0.31 2.09 1.47 166.09 96.54 18.20
4 1.6 0.2 44.0 1.67 47.43 0.31 26.49 5.30 0.41 1.99 1.26 147.58 85.78 16.19
5 1.4 0.2 40.0 1.57 50.45 0.88 26.80 5.36 0.51 1.89 1.06 129.16 75.07 14.01
6 1.2 0.2 36.0 1.47 53.88 1.45 27.22 5.44 0.61 1.79 0.86 110.70 64.34 11.82
7 1.0 0.2 32.0 1.37 57.81 2.01 27.77 5.55 0.71 1.69 0.66 91.99 53.47 9.63
8 0.8 0.2 28.0 1.27 62.35 2.58 28.48 5.70 0.82 1.58 0.46 72.79 42.31 7.43
9 0.6 0.2 24.0 1.17 67.68 3.15 29.39 5.88 0.92 1.48 0.25 52.77 30.67 5.22
10 0.4 0.2 20.0 0.97 81.62 3.72 32.54 6.51 1.02 1.38 0.05 31.85 18.52 2.84
11 0.2 0.2 16.0 0.77 102.79 4.29 37.57 7.51 1.12 1.28 0.00 20.46 11.89 1.58

OCR for page 115

128
Step 11: Check angular distortion between Abutment configuration:
abutments
Load-bearing wall
abutment = abutment settlement height, H1 2.4 m
abutment = 1.5 percent H1 Back wall
abutment = 0.015 (2.4 m) = 0.036 m height, H2 0.6 m
Facing modular concrete blocks
foundation = foundation settlement (as determined by con-
(200 mm x 200 mm x 400 mm)
ventional settlement computation methods)
Egfoundation = 0.01 m Front batter 1/35
Sill type isolated sill
total = total settlement Sill width 0.6 m
total = abutment + foundation Sill clear distance 0.3 m
total = 0.036 m + 0.01 m = 0.046 m Embedment 200 mm (one facing block height)
Angular distortion = total / span length = 0.046 m /
10 m = 0.0046 Reinforcement:
Tolerable angular distortion for simple span = 0.005
Minimum stiffness at =1.0 percent, T@=1.0 percent
Angular distortion = 0.0046 < 0.005 (OK) = 7.5 kN/m
Minimum ultimate strength, Tult = 41.3 kN/m
Design summary: Length in load-bearing wall = 2.4 m
Vertical spacing in load-bearing wall = 0.2 m
The configuration for the trial design is shown in Length in back wall = 1.3 m
Figure 3-10. Vertical spacing in back wall = 0.2 m
0.3 m 0.6 m 1.3 m
0.6 m
0.2 m
0.3 m
Sill
1
Front batter
35 0.2 m
(Load-bearing wall)
2.4 m
Reinforcement:
T@ = 1% = 7.5 kN/m
T ult = 41.3 kN/m
0.2 m 2.40 m
(Embedment)
Figure 3-10. Design Example 2--configuration of the trial design.