WORKSHOP 1 PARTICIPANTS
Rateb (Boby) Abu-Eid
U.S. Nuclear Regulatory Commission
Justine Alchowiak
U.S. Department of Energy
Robin Anderson
U.S. Environmental Protection Agency
John Applegate*
Indiana University
Kevin Auerbacher
U.S. Environmental Protection Agency
Leroy Bealer*
Sustainable Remediation Initiative
Paul Beam
U.S. Department of Energy
Charlotte Bertrand
U.S. Environmental Protection Agency
Larry Camper*
U.S. Nuclear Regulatory Commission
Grover Chamberlain
U.S. Department of Energy
Ker-Chi Chang
U.S. Department of Energy
Reggie Cheatham
U.S. Environmental Protection Agency
______________
Note: Speakers denoted by a single asterisks. Moderators denoted by double asterisks.
Steven Cobb*
Alabama Department of Environmental Management
Patricia Culligan**
Columbia University
Rula Deeb**
Geosyntec Consultants
Geoffery Fettus
Natural Resources Defense Council
Mark Fuhrmann
U.S. Nuclear Regulatory Commission
Nicholas Garson*
The Sustainable Remediation Forum, Inc.
Kurt Gerdes
U.S. Department of Energy
Mark Gilbertson
U.S. Department of Energy
Alexandra Gilliland
U.S. Department of Energy
Paul Gilman**
Covanta Energy
Albes Ganoa
U.S. Department of Energy
Dan Goode
U.S. Geological Survey
Jeffrey Griffin*
Savannah River National Laboratory
Rich Johnson
Government Accountability Office
Carolyn Huntoon*
U.S. Department of Energy
Nancy Kintner-Meyer
Government Accountability Office
Hope Lee
Pacific Northwest National Laboratory
William Levitan
U.S. Department of Energy
Connie Lorenz
U.S. Department of Energy
David Maloney
CH2M HILL
Justin Marble
U.S. Department of Energy
Debra Morefield
U.S. Department of Defense
Walter Mugdan
U.S. Environmental Protection Agency Region 2
Thomas Nicholson
U.S. Nuclear Regulatory Commission
Carlos Pachon
U.S. Environmental Protection Agency
Kathy Pedalino
Government Accountability Office
Charles Powers
Vanderbilt University
Sam Puffenbarger
Association of State and Territorial Solid Waste Management Officials
Charles Reyes
Association of State and Territorial Solid Waste Management Officials
WORKSHOP 2 PARTICIPANTS
Rateb (Boby) Abu-Eid
U.S. Nuclear Regulatory Commission
Justine Alchowiak
U.S. Department of Energy, Office of Environmental Management
Nathan Anderson
U.S. Government Accountability Office
Robin Anderson
U.S. Environmental Protection Agency
Paul Beam
U.S. Department of Energy, Office of Environmental Management
Craig Benson*
University of Wisconsin
Paul Black*
Neptune and Company, Inc.
Grover Chamberlain
U.S. Department of Energy, Office of Environmental Management
Briant Charboneau
U.S. Department of Energy, Richland Operations
Reggie Cheatham*
U.S. Environmental Protection Agency
Patricia Culligan**
Columbia University
Rula Deeb**
Geosyntec Inc.
Carol Eddy-Dilek
Savannah River National Laboratory
Kristen Ellis
U.S. Department of Energy, Office of Environmental Management
Mary Flora*
Savannah River Nuclear Solutions
Mark Fuhrmann
U.S. Nuclear Regulatory Commission
Albes Gaona
U.S. Department of Energy, Office of Environmental Management
David Geiser*
U.S. Department of Energy, Office of Legacy Management
Kurt Gerdes
U.S. Department of Energy, Office of Environmental Management
Alexandra Gilliland
U.S. Department of Energy, Office of Environmental Management
Paul Gilman**
Covanta Energy
Bernard Goldstein*
University of Pittsburgh
Dan Goode
U.S. Geological Survey
Jeffrey Griffith
Savannah River National Laboratory
Wyatt Hundrup
U.S. Government Accountability Office
Richard Johnson
U.S. Government Accountability Office
Michael Kavanaugh**
Geosyntec Inc.
Hope Lee
Pacific Northwest National Laboratory
Patricia Lee
U.S. Department of Energy, Office of Environmental Management
William Levitan*
U.S. Department of Energy, Office of Environmental Management
Jeanie Loving
U.S. Department of Energy, Office of Environmental Management
Richard Mach, Jr.*
U.S. Navy
David Maloney
CH2M HILL
Justin Marble
U.S. Department of Energy, Office of Environmental Management
Deborah Morefield
U.S. Department of Defense
Thomas Nicholson
U.S. Nuclear Regulatory Commission
Marolyn Parson
Savannah River Site’s Citizen Advisory Board
Kathryn Pedalino
U.S. Government Accountability Office
Roger Petrie*
Tennessee Department of Environment and Conservation
Eric Pierce
Oak Ridge National Laboratory
Charles Powers
Vanderbilt University
Willie Preacher*
Tribal DOE Program, Shoshone-Bannock Tribes
Michelle Primack
U.S. Department of Energy, Office of Environmental Management
William Reckley*
U.S. Nuclear Regulatory Commission
Donovan Robinson
Office of Management and Budget
Karen Skubal
U.S. Department of Energy, Office of Environmental Management
John Tesner
U.S. Army
K. Michael Thompson
U.S. Department of Energy, Richland Operations
John Tseng
Savannah River National Laboratory (retired)
Dawn Wellman
Pacific Northwest National Laboratory
Anna Willett
Interstate Technology & Regulatory Council
Ming Zhu
U.S. Department of Energy, Office of Environmental Management
Karen Skubal
U.S. Department of Energy
John Simon
The Sustainable Remediation Forum, Inc.
Maureen Sullivan*
U.S. Department of Defense
Alex Teimourl
U.S. Department of Energy
Michelle Treistman
Government Accountability Office
Michael Truex*
Pacific Northwest National Laboratory
Stuart Walker
U.S. Environmental Protection Agency
Dawn Wellman
Pacific Northwest National Laboratory
Anna Willett*
Environmental Council of the States
Alice Williams*
U.S. Department of Energy
Jeffrey Wong**
California Environmental Protection Agency
James Woolford
U.S. Environmental Protection Agency