Connecticut

Barbara Kmetz (State Team Member)

Curriculum Coordinator

Trumbull Public Schools

6254 Main Street

Trumbull, CT 06611

(860) 261-3801

Michal Lomask (State Team Member)

Education Consultant

Connecticut Department of Education

165 Capitol Avenue, Room 375

Hartford, CT 06145

Robert Lonning (State Team Member)

Assistant Professor

University of Connecticut

U-33 249 Glenbrook Road

Storrs, CT 06269

(860) 486-0289

Raymond Pecheone (State Team Member)

Connecticut Department of Education

165 Capitol Avenue, Room 375

Hartford, CT 06145

(860) 566-5401

Betty Sternberg

Associate Commissioner

Division of Teaching and Learning

Connecticut Department of Education

165 Capitol Avenue

Hartford, CT 06106

Steve Weinberg (State Team Member)

Science Consultant

Connecticut Department of Education

165 Capitol Avenue

Hartford, CT 06106

(860) 566-6018

Delaware

Joyce Budna (State Team Member)

Associate for Certification

Delaware Department of Public Instruction

Townsend Building, P.O. Box 1402

Dover, DE 19903-1402

(302) 739-5622

Jack Cairns (State Team Member)

Education Associate, Science/Environmental Education

Townsend Building

Department of Public Instruction

Dover, DE 19903

(302) 739-3742

Pascal Forgione (State Team Member)

State Superintendent

Department of Public Instruction

Townsend Building

Dover, DE 19903

Joan LaGrasse (State Team Member)

Education Specialist, Professor

Department of Public Instruction

Townsend Building, P.O. Box 1402

Dover, DE 19903-1402

(302) 739-5622

Bill McIntosh (State Team Member)

Professor

Delaware State University

1200 N. Dupont Highway

Dover, DE 19901

(302) 739-5206

Marcia Rees (State Team Member)

Education Associate

Department of Public Instruction

Townsend Building, P.O. Box 1402

Dover, DE 19903-1402

(302) 739-5622

Julie Schmidt (State Team Member)

Science Director, SSI

University of Delaware

Williard Hall

Newark, DE 19716

(302) 831-1433

Sandy Wolford (State Team Member)

Field Agent, Science Standards Implementation

Department of Public Instruction

Townsend Building

Dover, DE 19903

(302) 739-3742



The National Academies | 500 Fifth St. N.W. | Washington, D.C. 20001
Copyright © National Academy of Sciences. All rights reserved.
Terms of Use and Privacy Statement



Below are the first 10 and last 10 pages of uncorrected machine-read text (when available) of this chapter, followed by the top 30 algorithmically extracted key phrases from the chapter as a whole.
Intended to provide our own search engines and external engines with highly rich, chapter-representative searchable text on the opening pages of each chapter. Because it is UNCORRECTED material, please consider the following text as a useful but insufficient proxy for the authoritative book pages.

Do not use for reproduction, copying, pasting, or reading; exclusively for search engines.

OCR for page 71
Improving Teacher Preparation and Credentialing Consistent with the National Science Education Standards: Report of a Symposium Connecticut Barbara Kmetz (State Team Member) Curriculum Coordinator Trumbull Public Schools 6254 Main Street Trumbull, CT 06611 (860) 261-3801 Michal Lomask (State Team Member) Education Consultant Connecticut Department of Education 165 Capitol Avenue, Room 375 Hartford, CT 06145 Robert Lonning (State Team Member) Assistant Professor University of Connecticut U-33 249 Glenbrook Road Storrs, CT 06269 (860) 486-0289 Raymond Pecheone (State Team Member) Connecticut Department of Education 165 Capitol Avenue, Room 375 Hartford, CT 06145 (860) 566-5401 Betty Sternberg Associate Commissioner Division of Teaching and Learning Connecticut Department of Education 165 Capitol Avenue Hartford, CT 06106 Steve Weinberg (State Team Member) Science Consultant Connecticut Department of Education 165 Capitol Avenue Hartford, CT 06106 (860) 566-6018 Delaware Joyce Budna (State Team Member) Associate for Certification Delaware Department of Public Instruction Townsend Building, P.O. Box 1402 Dover, DE 19903-1402 (302) 739-5622 Jack Cairns (State Team Member) Education Associate, Science/Environmental Education Townsend Building Department of Public Instruction Dover, DE 19903 (302) 739-3742 Pascal Forgione (State Team Member) State Superintendent Department of Public Instruction Townsend Building Dover, DE 19903 Joan LaGrasse (State Team Member) Education Specialist, Professor Department of Public Instruction Townsend Building, P.O. Box 1402 Dover, DE 19903-1402 (302) 739-5622 Bill McIntosh (State Team Member) Professor Delaware State University 1200 N. Dupont Highway Dover, DE 19901 (302) 739-5206 Marcia Rees (State Team Member) Education Associate Department of Public Instruction Townsend Building, P.O. Box 1402 Dover, DE 19903-1402 (302) 739-5622 Julie Schmidt (State Team Member) Science Director, SSI University of Delaware Williard Hall Newark, DE 19716 (302) 831-1433 Sandy Wolford (State Team Member) Field Agent, Science Standards Implementation Department of Public Instruction Townsend Building Dover, DE 19903 (302) 739-3742

OCR for page 71
Improving Teacher Preparation and Credentialing Consistent with the National Science Education Standards: Report of a Symposium Rachel Wood (State Team Member) Education Specialist Department of Public Instruction Townsend Building, P.O. Box 1402 Dover, DE 19903 (302) 739-3742 Washington, DC Gordon Ambach Executive Director Council of Chief State School Officers One Massachusetts Avenue, NW, Suite 700 Washington, DC 20001 Martin Apple Executive Director Council of Scientific Society Presidents 1155 16th Street, NW Washington, DC 20005 (202) 872-4452 Rolf Blank Director Education Indicators Programs Council of Chief State School Officers One Massachusetts Avenue, NW, Suite 700 Washington, DC 20001 Chuck Cascio Teacher-in-Residence National Board for Professional Teaching Standards 1730 Rhode Island Avenue, NW, #909 Washington, DC 20036 (202) 463-3980 Barbara Clements Director, State Education Assessment Center Council of Chief State School Officers One Massachusetts Avenue, NW, Suite 700 Washington, DC 20001 Emerson Elliott Director, Standards Development Project National Council for Accreditation of Teacher Education 2010 Mass. Avenue, Suite 500 Washington, DC 20036 Joyce Justus Office of Science and Technology Policy Old Executive Office Building 17th and Pennsylvania Avenue, NW Washington, DC 20005 (202) 456-6129 Allison Kaye Project Assistant Council of Chief State School Officers One Massachusetts Avenue, NW, Suite 700 Washington, DC 20001 (202) 408-5505 Mary Beth Nowinski American Association of Colleges of Teacher Education One Dupont Circle, NW, #610 Washington DC 20036 Pat O'Connell Ross Associate Program Director American Association for the Advancement of Science 1333 Street NW, 7th Floor Washington, DC 20005 Laurie Somers Project Assistant Council of Chief State School Officers One Massachusetts Avenue, NW, Suite 700 Washington, DC 20001 Carol Stoel Principal Partner American Association for Higher Education Education Trust Dupont Circle Washington, DC 20036 (202) 293-6440 x34 Linda Stroud Office of Science and Technology Policy Old Executive Office Building 17th and Pennsylvania, NW Washington, DC 20050 Virginia Van Home Program Associate American Association for the Advancement of Science 1333 H Street, NW Washington, DC 20005

OCR for page 71
Improving Teacher Preparation and Credentialing Consistent with the National Science Education Standards: Report of a Symposium Sylvia Ware Director, Education Programs American Chemical Society 1155 16th Street, NW Washington, DC 20036 Boyce Williams National Council for Accreditation of Teacher Education 2010 Massachusetts Avenue, NW Suite 500 Washington, DC 20036 Florida Joseph Peters Executive Secretary Association for the Education of Teachers of Science University of West Florida 11000 University Parkway Pensacola, FL 32514 (904) 474-2860 Georgia Robert Michaels (State Team Member) Dean, Department of Education North Georgia College Dalton, GA 30597 Candace Norton (State Team Member) Associate Executive Secretary Georgia Professional Standards Committee 643 Sherwood Road Atlanta, GA 30324 (404) 657-9009 Michael Padilla (State Team Member) Director, Science Education Department University of Georgia 150 Horseshoe Circle Athens, GA 30605 Illinois Sunny Abello (State Team Member) Assistant to Lieutenant Governor Office of Lieutenant Governor 100 West Randolph Street Room 15-200 Chicago, IL 60601 (312) 814-5220 Anna Austin (State Team Member) Division Administrator State Board of Education 100 West Randolph Street Room 14-300 Chicago, IL 60601 (312) 814-3992 Robert Fisher (State Team Member) Director Center for Mathematics, Science, and Technology Illinois State University 210 W. Julian Hall Normal, IL 61790 (309) 438-3089 Brenda Heffner (State Team Member) Associate Superintendent State Board of Education 100 West Randolph Street Room 14-300 Chicago, IL 60661 (312) 814-2222 Michael Kurz (State Team Member) Chair, Department of Chemistry Illinois State University 4160 Campus Box Normal, IL 61790 (309) 438-7661 George Olson (State Team Member) Dean, College of Education Roosevelt University 430 South Michigan Avenue Chicago, IL 60605 (312) 341-3706 Gwendoyln Pollock (State Team Member) Science Consultant Illinois State Board of Education 100 North First Road Springfield, IL 62777 (217) 782-2826 David Taylor (State Team Member) Dean, College of Education and Human Services Western Illinois University Horrabin Hall 76 Macomb, IL 61455 (309) 298-1690

OCR for page 71
Improving Teacher Preparation and Credentialing Consistent with the National Science Education Standards: Report of a Symposium Indiana Sandra Abell (State Team Member) Associate Professor Department of Curriculum and Instruction Purdue University 1442 LAEB West Lafayette, IN 47907 Kevin Beardmore (State Team Member) Science Coordinator Indiana Department of Education State House, Room 229 Indianapolis, IN 46204 Michael Kobe (State Team Member) Science Coordinator Hammond Public Schools 41 Williams Street Hammond, IN 46320 Iowa Gary Borlang (State Team Member) Licensure Consultant Iowa Department of Education Grimes State Office Building Des Moines, IA 50319 (515) 281-3483 Marcus Haack (State Team Member) Chief, Instructional Services Iowa Department of Education Grimes State Office Building Des Moines, IA 50319 (515) 281-8141 Tony Heiting (State Team Member) State Science Consultant Iowa Department of Education Grimes Building Des Moines, IA 50319 Greg Stefanich (State Team Member) Professor, Curriculum and Instruction Shindler Education Center University of Northern Iowa Cedar Falls, IA 50214 (319) 273-2073 Robert Yager (State Team Member) Professor, Science Education University of Iowa Van Allen Hall Iowa City, IA 52242 (319) 335-1189 Israel Nava Ben-Zvi Science Teaching Center Hebrew University of Jerusalem Jerusalem, Israel 91904 Kansas DeWayne Backhus (State Team Member) Chair, Division of Physical Sciences Emporia State University 1200 Commercial Emporia, KS 66801 Ken Bungert (State Team Member) Director, Certification and Teacher Education Kansas State Board of Education 120 SE 10th Topeka, KS 66612 Dorothy Hanna (State Team Member) Associate Professor, Chemistry Kansas Wesleyan College Salina, KS 67448 Greg Schell (State Team Member) Science Education Program Consultant Kansas State Board of Education 120 SE 10th Topeka, KS 66612 John Staver (State Team Member) Professor, Center Director Center for Science Education Kansas State University 219 Bluemont Hall Manhattan, KS 66506 Kentucky Gary Boggess (State Team Member) Dean, College of Arts and Sciences Murray State University 261 Blackburn Murray, KY 42071 (502) 762-2886

OCR for page 71
Improving Teacher Preparation and Credentialing Consistent with the National Science Education Standards: Report of a Symposium Joanne Lang (State Team Member) Director, Kentucky SSI Kentucky Science and Technology Council P.O. Box 1049 Lexington, KY 40588 (606) 233-3502 Betty Lindsey (State Team Member) Associate Commissioner, Teacher Education Kentucky Department of Education Capitol Plaza Tower 500 Mero Street, 18th Floor Frankfort, KY 40601 (502) 564-4606 Kevin Stinson (State Team Member) Science Consultant Kentucky SSI Kentucky Department of Education 500 Mero Street, 18th Floor Frankfort, KY 40601 (502) 564-3301 Louisiana Nelwyn Chenevert (State Team Member) Assistant Director Louisiana Department of Education Bureau of Higher Education 626 N. Fourth Street, 7th Floor Baton Rouge, LA 70802 Kerry Davidson (State Team Member) Senior Commissioner Louisiana Board of Regents 150 Third Street Baton Rouge, LA 70801 (504) 342-4253 William Deese (State Team Member) Professor Louisiana Technical University Department of Chemistry P.O. Box 3159, Tech. Station Ruston, LA 71272 (318) 257-4878 Diane Garbo (State Team Member) Assistant Director, Bureau of Higher Education Louisiana Department of Education 626 North Street, 7th Floor Baton Rouge, LA 70802 Robert Hussey (State Team Member) Professor, Physics Department of Physics and Astronomy Louisiana State University Baton Rouge, LA 70803 Paul Long (State Team Member) Program Manager, Science and Environment Education Louisiana Department of Education 124 Monroe Street Lafayette, LA 70501 Celeste Pea (State Team Member) Louisiana State Systemic Initiative 1885 Woodale Boulevard, 11th Floor Baton Rouge, LA 70806 (504) 922-0690 Linda Ramsey (State Team Member) Coordinator and Instructor, Science Education Department of Biology Sciences Louisiana Technical University Tech Station Ruston, LA 71272 William Rieck (State Team Member) Professor, Education University of Southwestern Louisiana Box 42051 Lafayette, LA 70504 (318) 482-6413 Carolyn Talton (State Team Member) Director, Student Teaching Department of Curriculum Louisiana Technical University P.O. Box 3163, Tech Station Ruston, LA 71272 (318) 257-2794

OCR for page 71
Improving Teacher Preparation and Credentialing Consistent with the National Science Education Standards: Report of a Symposium Maine Peter Corcoran (State Team Member) Associate Professor, Education Bates College 111 Bardwell Street, #22 Lewiston, ME 04240 (207) 786-6064 Thomas E. Keller (State Team Member) Science Education Specialist Maine Department of Education 23 State House Station, Sewell Street Augusta, ME 04333 (207) 287-5920 Judith Malcolm (State Team Member) Director, Higher Education Maine Department of Education 23 State House Station, Sewell Street Augusta, ME 04333 (207) 287-5803 Shirley Oliver (State Team Member) Chair, Teacher Certification Committee Maine Department of Education 23 State House Station, Sewell Street Augusta, ME 04333 (207) 387-5813 Jill Rosenblum (State Team Member) Assessment Specialist Maine Mathematics and Science Alliance 23 State House Station, Sewell Street Augusta, ME 04333 (207) 287-5881 Maryland Lawrence Boucher (State Team Member) Dean, College of Natural and Mathematical Sciences Towson State University 8000 York Road Towson, MD 21204 (410) 830-2121 Eileen Bowers (State Team Member) Program Approval Specialist Maryland Department of Education 200 West Baltimore Street Baltimore, MD 21201 (410) 767-0415 Diane Householder (State Team Member) Science Specialist Maryland Department of Education 200 West Baltimore Street Baltimore, MD 21201 (410) 767-0323 John Layman (State Team Member) Professor, Physics and Science Education University of Maryland 3119 Benjamin Building College Park, MD 20742 (301) 405-1255 Lawrence Leak (State Team Member) Associate Professor, Secondary Education Towson State University 8000 York Road Towson, MD 21204 (410) 830-2885 Virginia Pilato (State Team Member) Chief, Program Approval Maryland State Department of Education 200 West Baltimore Street Baltimore, MD 21201 (410) 767-0391 Robert Ridky (State Team Member) Professor University of Maryland Department of Geology Geology Building, Room 119 College Park, MD 20742 (301) 405-4090 Massachusetts Bob Barkman (State Team Member) Professor, Science and Education Massachusetts Department of Education 10 Chatham Road Longmeadow, MA 01106 Leslie Blatt (State Team Member) Professor, Physics and Education Clark University 950 Main Street Worcester, MA 01610

OCR for page 71
Improving Teacher Preparation and Credentialing Consistent with the National Science Education Standards: Report of a Symposium Anita Greenwood (State Team Member) Assistant Professor, Science Education University of Massachusetts - Lowell 3 Nagog Lane Westford, MA 01886 Lynette Robinson-Weening (State Team Member) Senior Associate for Policy Development Higher Education Coordinating Council Room 1401, One Ashburton Place Boston, MA 02108 Mary Ann Simensen (State Team Member) Education Coordinator, Staff Development Massachusetts Department of Education 350 Main Street Malden, MA 02148 Michigan Theron Blakeslee (State Team Member) Science Consultant Michigan Department of Education Curriculum Development Program P.O. Box 30008 Lansing, MI 48909 Barbara Johnson (State Team Member) Consultant Michigan Department of Education P.O. Box 30008 Lansing, MI 48909 Robert Kohrman (State Team Member) Associate Dean, Arts and Sciences Central Michigan University Mt. Pleasant, MI 48859 Dorothy Van Looy (State Team Member) Supervisor, Teacher Preparation Michigan Department of Education P.O. Box 30008 Lansing, MI 48909 Minnesota Bruce Dickau (State Team Member) Professor, Education Department College of St. Benedict St. Joseph, MN 56374 (612) 363-5916 John Frey (State Team Member) Professor, Biology Mankato State University Biological Sciences, Room #34 Mankato, MN 56002 (507) 389-2908 Katie Koch-Laveen (State Team Member) Science Teacher Apple Valley High School 4450 Hayes Road Apple Valley, MN 55124 (612) 431-8206 Frances Lawrenz (State Team Member) Associate Dean, Curriculum and Instruction University of Minnesota 415 Johnston Hall 101 Pleasant Minneapolis, MN 55455 (612) 625-7840 Judy McGilvrey (State Team Member) Licensure Specialist, Teacher Education SciMathMN 609 Capitol Square, 550 Cedar Street St. Paul, MN 55101 (612) 296-9738 Laurie Peterman (State Team Member) Science Project Manager SciMathMN 644 Capitol Square 550 Cedar Street St. Paul, MN 55101 (612) 296-6667 Patricia Simpson (State Team Member) TTE Project Manager St. Cloud State University 612 5th Street North Sartell, MN 56377 (612) 253-0917 Mississippi Johnny Franklin (State Team Member) Director, Instructional Development Mississippi Department of Education P.O. Box 771, Suite 804 Jackson, MS 39205 (601) 359-3778

OCR for page 71
Improving Teacher Preparation and Credentialing Consistent with the National Science Education Standards: Report of a Symposium Brian Knippers (State Team Member) Science Specialist Mississippi Department of Education Suite 804, P.O. Box 771 Jackson, MS 39205 (601) 359-3778 Malcolm McEwen Professor, Biology Delta State University P.O. Box 3262 Cleveland, MS 38733 (601) 846-4248 Missouri Cindy Heider (State Team Member) Director, Professional Development Department of Elementary Education 1810 East Elm Street Jefferson City, MO 65101 Michael Horvath (State Team Member) Dean, School of Education and Psychology Missouri Southern State College 3950 East Newman Road Joplin, MO 64801-1595 (417) 625-9314 C.J. Varnon (State Team Member) Science Consultant Department of Elementary and Secondary Education P.O. Box 480 Jefferson City, MO 65102 (573) 751-4445 Montana Lyle Andersen (State Team Member) Co-Director, Montana STEP Project Montana State University 401 Linfield Bozeman, MT 59717 (406) 994-6768 Bob Briggs (State Team Member) Science Director Project SIMMS Montana State Systemic Initiative 240 Buffalo Bill Road Plains, MT 59859 (406) 826-3835 Elizabeth Charron (State Team Member) Director, Montana STEP Project Montana State University 401 Linfield Bozeman, MT 59717 (406) 994-6768 Don Freshour (State Team Member) Director, Certification Office of Public Instruction P.O. Box 202501 Helena, MT 59620 (406) 444-2577 Randy Hitz (State Team Member) Dean, College of Education, Health, and Human Development Montana State University 250 Reid Hall Bozeman, MT 59717-0281 (406) 994-4731 Jim McMillan (State Team Member) Dean, College of Letters and Science Montana State University Willson, Room 2205 Bozeman, MT 59717 (406) 994-4258 Diana Oldham (State Team Member) NSF On-Site Coordinator and Math Education Specialist Office of Public Instruction Helena, MT 59620 (406) 444-4436 Nebraska Dave Ankenman (State Team Member) Statewide Systemic Initiative Coordinator Nebraska Department of Education 301 Centennial Mall South Lincoln, NE 68509 Ron Bonnstetter (State Team Member) University of Nebraska 211 Henzlik Hall Lincoln, NE 68588

OCR for page 71
Improving Teacher Preparation and Credentialing Consistent with the National Science Education Standards: Report of a Symposium Edward Schmidt (State Team Member) Dean University of Nebraska 1223 Old Father Hall Lincoln, NE 68516 Jim Woodland (State Team Member) Director, Science Education Nebraska Department of Education 301 Centennial Mall South Lincoln, NE 68509 (402) 471-4329 New Jersey Scott Elliot (State Team Member) Program Manager Educational Testing Service Rosedale Road Princeton, NJ 08541 (609) 951-6725 Randolph Schaeffer (State Team Member) Executive Administrator, NJ SSI Rutgers University Building 3870 Busch Campus Piscataway, NJ 08855 New York Betsy Ann Balzano (State Team Member) Professor SUNY Brockport 106 Norwich Drive Rochester, NY 14624 Carolyn Graham (State Team Member) NYS SSI Coordinator New York Department of Education Room 674 EDA Albany, NY 12234 Penny Haile (State Team Member) Associate Dean School of Education Hofstra University, #24 Hempstead, NY 11550 Janice Koch (State Team Member) Associate Professor Hofstra University 113 Hofstra University Hempstead, NY 11550-1090 (516) 463-5777 James Neujahr (State Team Member) Professor City College of New York Convent Avenue at 138th Street New York, NY 10031 Linda Stehr Bopp (State Team Member) New York Department of Education MST Curriculum Framework Coordinator Rooom 674 EDA Albany, NY 12234 (518) 473-9471 North Carolina Jake Brown (State Team Member) Science Consultant Department of Public Instruction 301 North Wilmington Street Raleigh, NC 27601 (919) 715-1853 Marilyn Jorden (State Team Member) Director North Carolina Science and Mathematics Alliance 121 West Jones Street Raleigh, NC 27603 (919) 733-9159 Gerry Madrazo (State Team Member) Executive Director North Carolina Mathematics and Science Education Network CB # 3345 134 1/2 East Franklin Chapel Hill, NC 27599 (919) 966-3256 Bill Spooner (State Team Member) Director, Division of Curriculum and Instruction Department of Public Instruction 301 North Wilmington Street Raleigh, NC 27601-2825 (919) 715-1495 Clara Wiggins (State Team Member) Science Consultant Department of Public Instruction 301 North Wilmington Street Raleigh, NC 27601

OCR for page 71
Improving Teacher Preparation and Credentialing Consistent with the National Science Education Standards: Report of a Symposium North Dakota Ann Clapper (State Team Member) Director, Curriculum Leadership and Improvement 1735 51/2 Avenue NE Jamestown, ND 58401 (701) 239-7282 Allan Fischer (State Team Member) Dean, College of Science and Mathematics North Dakota State University Fargo, ND 58105-5517 (701) 231-7411 Joe Kroeber (State Team Member) North Dakota House of Representatives P.O. Box 269 Jamestown, ND 58401 (701) 252-0559 Max Laird (State Team Member) Science Teacher Community High School 500 Stanford Road Grand Forks, ND 58203 (701) 775-2777 Debra Tomanek (State Team Member) Assistant Professor, Botany North Dakota State University Box 5517 Fargo, ND 58102 (701) 231-7336 Ohio William Badders (State Team Member) Cleveland City Schools Center for School Improvements 1157 Sylvania Road Cleveland, OH 44121 (216) 361-4735 Jane Butler Kahle (State Team Member) Condit Professor of Science Education Miami University 420 McGuffey Hall Oxford, OH 45056 (513) 529-1686 Tom Gadsden (State Team Member) Eisenhower Clearing House Ohio State University 1929 Kenny Road Columbus, OH 43210 Jim Romich (State Team Member) Assistant Director, Teacher Education and Certification Ohio Department of Education 65 South Front Street, Room 412 Columbus, OH 43215 Stan Santilli (State Team Member) Ohio Department of Education 65 South Front Street, Room 1009 Columbus, OH 43215 Marilyn Troyer (State Team Member) Assistant Director, Professional Development Ohio Department of Education 65 South Front Street, Room 1005 Columbus, OH 43215 Oklahoma Cindy Marose (State Team Member) Director, Certification Standards Oklahoma Department of Education 2500 North Lincoln, # 211 Oklahoma City, OK 73105 Mary Stewart (State Team Member) Science Coordinator Oklahoma Department of Education 2500 North Lincoln Oklahoma City, OK 73105 Oregon Frederick Home (State Team Member) College of Science Oregon State University 128 Kiddal Corvallis, OR 97331 Norman Lederman (State Team Member) Associate Professor Oregon State University College of Science Weniger 251 Corvallis, OR 97331

OCR for page 71
Improving Teacher Preparation and Credentialing Consistent with the National Science Education Standards: Report of a Symposium Susan Massey (State Team Member) Chair Oregon State Board 3890 Brussells North Bend, OR 07459 Wanda Monthey (State Team Member) Coordinator Oregon Department of Education 255 NE Capital Street Salem, OR 97310 Puerto Rico Acenet Bernacet (State Team Member) Director, Science Program Puerto Rico Department of Education San Juan, PR 00919 Lucy Gasper (State Team Member) Associate Professor University of Puerto Rico Rio Piedras, PR 00931 Sandra Macksoud (State Team Member) Pre Service Coordinator PR - SSI Resource Center for Science and English University Station 23334 San Juan, PR 00931 South Carolina Dan McKenzie (State Team Member) Science Coordinator Lexington School District #1 Lexington, SC 29071 Sandy Robinson (State Team Member) Assistant Dean College of Education University of South Carolina Columbia, SC 29208 Linda Sinclair (State Team Member) Education Associate - Science South Carolina Department of Education Rutledge Building, Room 507 Columbia, SC 29201 James Turner (State Team Member) Education Associate - Licensing South Carolina Department of Education Rutledge Building, Rm 507 Columbia, SC 29201 South Dakota Elizabeth Bower (State Team Member) Director, Education and Teacher Certification South Dakota Department of Education and Cultural Affairs 700 Governors Drive Pierre, SD 57501 (605) 773-5470 William Jensen (State Team Member) Professor, Chemistry South Dakota State University Box 2202 Brookings, SD 57007 (605) 688-4259 Janet Martin (State Team Member) Associate Director, Science South Dakota Department of Education and Cultural Affairs 700 Governors Drive Pierre, SD 57501 (605) 773-6509 Tennessee Angelo Collins Vanderbilt University Department of Teaching and Learning Peabody College of Education, Box 330 Nashville, TN 37203 (615) 322-8274 Robert Eaker (State Team Member) Dean, College of Education Middle Tennessee State University Jones Hall 117 Murfreesboro, TN 37132 Betty Phillips (State Team Member) Science Teacher Richview Middle School 2176 Rossview Road Richview TN 37043 Robert Sherwood (State Team Member) Professor, Science Education Vanderbilt University P.O. Box 330 Nashville, TN 37203

OCR for page 71
Improving Teacher Preparation and Credentialing Consistent with the National Science Education Standards: Report of a Symposium Jane Walters (State Team Member) Commissioner Tennessee Department of Education Sixth Floor, Andrew Johnson Tower 710 James Robertson Parkway Nashville, TN 37243 Karen Weeks (State Team Member) Research Associate State Board of Education Citizens Plaza Suite 200 Nashville, TN 37203 U.S. Virgin Islands Mario Golden (State Team Member) Deputy Commissioner, Operations Virgin Islands Department of Education 2133 Hospital Street Christiansted, St. Croix USVI 00820 Anita Gordon-Plaskett (State Team Member) District Superintendent, St. Croix Virgin Islands Department of Education 2133 Hospital Street Christiansted, St. Criox, USVI 00820 Carol Heniman (State Team Member) Virgin Islands Department of Education Office of the Commissioner 44-46 Kongens Gade St. Thomas, USVI 00802 Joyce Lynn Horsford (State Team Member) Elementary Teacher Virgin Islands Department of Education 2133 Hospital Street Christiansted, St. Croix USVI 00820 (809) 778-9785 Alecia Wells (State Team Member) Deputy Superintendent, Secondary St. Thomas/St. John District Department of Education Charlotte Amailie, St. Thomas USVI 00802 Utah Corrine Hill (State Team Member) Deputy for Education Office of the Governor 203 State Capitol Building Salt Lake City, UT 84114 (801) 538-1502 Brett Moulding (State Team Member) State Science Education Specialist Utah State Office of Education 250 E 500 South Salt Lake City, UT 84111 (801) 538-7791 Richard Tolman (State Team Member) Chair Department of Zoology Brigham Young University Provo, UT 84602 (801) 378-4398 Virginia Mary Louise Bellamy Education Director National Association of Biology Teachers 11250 Roger Bacon Drive #19 Reston, VA 22090 Wayne Carley Executive Director National Association of Biology Teachers 11250 Roger Bacon Drive #19 Reston, VA 22090 Mary Ann Chung Principal Sunrise Valley Elementary School 10824 Cross School Road Reston, VA 22091 Marilyn DeWall Director for Administration National Science Teachers Association 1840 Wilson Boulevard Arlington, VA 22201 Janice Earle Program Director Division of Elementary, Secondary, and Informal Education National Science Foundation 4201 Wilson Boulevard, Suite 885 Arlington, VA 22230 (703) 306-1614

OCR for page 71
Improving Teacher Preparation and Credentialing Consistent with the National Science Education Standards: Report of a Symposium Joseph Exline Executive Secretary Council of State Science Supervisors 17293 White Pine Rd. BeAvenuerdam, VA 23015 (804) 227-3442 Kathy Frame Deputy Education Director National Association of Biology Teachers 11250 Roger Bacon Drive #19 Reston, VA 22090 Pierce Hammond Program Director Division of Educational Systemic Reform National Science Foundation 4201 Wilson Boulevard, Suite 875 Arlington, VA 22230 James Lightbourne Section Head, Teacher and Faculty Development Division of Undergraduate Education National Science Foundation 4201 Wilson Boulevard, Suite 835 Arlington, VA 22230 Marilyn Suiter Director of Education and Human Resources American Geological Institute 4220 King Street Alexandria, VA 22302 (703) 379-2480 Robert Watson Director Division of Undergraduate Education National Science Foundation 4201 Wilson Boulevard, Suite 835 Arlington, VA 22230 Terry Woodin Program Director Division of Undergraduate Education National Science Foundation 4201 Wilson Boulevard, Suite 835 Arlington, VA 22230 Lee Zia Program Director Division of Undergraduate Education National Science Foundation 4201 Wilson Boulevard, Suite 835 Arlington, VA 22230 Vermont Nancy Howell Local Standards Board Specialist 12 Birchwood Drive White River Junction VT 05001 Washington Theodore Andrews (State Team Member) Director State Board of Education Olympia, WA 98504 (360) 753-3222 David Kennedy (State Team Member) Director, Educational Technology Office of Superintendent of Public Instruction Old Capitol Building, P.O. Box 47200 Olympia, WA 98504 (360) 753-2574 George ''Pinky'' Nelson (State Team Member) Vice Provost University of Washington 340 Gerberding Hall, Box 351237 Seattle, WA 98915 (206) 543-6616 Roger Olstad (State Team Member) Professor, Science Education University of Washington 201 Miller Seattle, WA 98195 (206) 543-9672 Harry Peterson (State Team Member) State Board Member Washington State Board of Education 14200 Yelm Highway SE Olympia, WA 98504 (360) 458-7750

OCR for page 71
Improving Teacher Preparation and Credentialing Consistent with the National Science Education Standards: Report of a Symposium Scott Stowell (State Team Member) Curriculum Director Spokane School District #81 8311 North Lucia Court Spokane, WA 99201 (509) 353-4428 Wisconsin John Bell (State Team Member) Title II Coordinator Wisconsin Department of Public Instruction 125 South Webster Street Madison, WI 53707 Laurie Derse (State Team Member) Licensing Consultant Department of Public Instruction Madison WI 53707 West Virginia Phyllis Barnhart (State Team Member) Director, Coordinated and Thematic Science West Virginia Department of Education 1900 Kanawha Blvd. East Building 6, Room 330 Charleston, WV 25305 (304) 558-7805 William Carter (State Team Member) Professor, Education West Virginia College of Graduate Studies 100 Angus E. Peyton Drive South Charleston, WV 25303 (304) 746-1997 William Grizzell (State Team Member) Superintendent Nicholas County Schools 400 Old Main Drive Summerville, WV 26651 (304) 872-3611 Carolyn Meadows (State Team Member) Director, Office of Instructional Services West Virginia Department of Education 1900 Kanawha Blvd. East, Building 6, Room 330 Charleston, WV 25305 (304) 558-7805 Noreita Shamblin (State Team Member) Coordinator, Professional Preparation West Virginia Department of Education 1900 Kanawha Blvd. East, Building 6, Room 337 Charleston, WV 25305 Wyoming Joseph Stepans Professor, Science and Math. Education University of Wyoming, College of Education, 16th and Gibbon Laramie, WY 82071 (307) 766-4974 Adell Van Patten-Gorny Program Approval Consultant Hathaway Building, 2300 Capitol Avenue Cheyenne, WY 82001 (307) 777-6256