Connecticut
Barbara Kmetz (State Team Member)
Curriculum Coordinator
Trumbull Public Schools
6254 Main Street
Trumbull, CT 06611
(860) 261-3801
Michal Lomask (State Team Member)
Education Consultant
Connecticut Department of Education
165 Capitol Avenue, Room 375
Hartford, CT 06145
Robert Lonning (State Team Member)
Assistant Professor
University of Connecticut
U-33 249 Glenbrook Road
Storrs, CT 06269
(860) 486-0289
Raymond Pecheone (State Team Member)
Connecticut Department of Education
165 Capitol Avenue, Room 375
Hartford, CT 06145
(860) 566-5401
Betty Sternberg
Associate Commissioner
Division of Teaching and Learning
Connecticut Department of Education
165 Capitol Avenue
Hartford, CT 06106
Steve Weinberg (State Team Member)
Science Consultant
Connecticut Department of Education
165 Capitol Avenue
Hartford, CT 06106
(860) 566-6018
Delaware
Joyce Budna (State Team Member)
Associate for Certification
Delaware Department of Public Instruction
Townsend Building, P.O. Box 1402
Dover, DE 19903-1402
(302) 739-5622
Jack Cairns (State Team Member)
Education Associate, Science/Environmental Education
Townsend Building
Department of Public Instruction
Dover, DE 19903
(302) 739-3742
Pascal Forgione (State Team Member)
State Superintendent
Department of Public Instruction
Townsend Building
Dover, DE 19903
Joan LaGrasse (State Team Member)
Education Specialist, Professor
Department of Public Instruction
Townsend Building, P.O. Box 1402
Dover, DE 19903-1402
(302) 739-5622
Bill McIntosh (State Team Member)
Professor
Delaware State University
1200 N. Dupont Highway
Dover, DE 19901
(302) 739-5206
Marcia Rees (State Team Member)
Education Associate
Department of Public Instruction
Townsend Building, P.O. Box 1402
Dover, DE 19903-1402
(302) 739-5622
Julie Schmidt (State Team Member)
Science Director, SSI
University of Delaware
Williard Hall
Newark, DE 19716
(302) 831-1433
Sandy Wolford (State Team Member)
Field Agent, Science Standards Implementation
Department of Public Instruction
Townsend Building
Dover, DE 19903
(302) 739-3742
Rachel Wood (State Team Member)
Education Specialist
Department of Public Instruction
Townsend Building, P.O. Box 1402
Dover, DE 19903
(302) 739-3742
Washington, DC
Gordon Ambach
Executive Director
Council of Chief State School Officers
One Massachusetts Avenue, NW, Suite 700
Washington, DC 20001
Martin Apple
Executive Director
Council of Scientific Society Presidents
1155 16th Street, NW
Washington, DC 20005
(202) 872-4452
Rolf Blank
Director Education Indicators Programs
Council of Chief State School Officers
One Massachusetts Avenue, NW, Suite 700
Washington, DC 20001
Chuck Cascio
Teacher-in-Residence
National Board for Professional Teaching Standards
1730 Rhode Island Avenue, NW, #909
Washington, DC 20036
(202) 463-3980
Barbara Clements
Director, State Education Assessment Center
Council of Chief State School Officers
One Massachusetts Avenue, NW, Suite 700
Washington, DC 20001
Emerson Elliott
Director, Standards Development Project
National Council for Accreditation of Teacher Education
2010 Mass. Avenue, Suite 500
Washington, DC 20036
Joyce Justus
Office of Science and Technology Policy
Old Executive Office Building
17th and Pennsylvania Avenue, NW
Washington, DC 20005
(202) 456-6129
Allison Kaye
Project Assistant
Council of Chief State School Officers
One Massachusetts Avenue, NW, Suite 700
Washington, DC 20001
(202) 408-5505
Mary Beth Nowinski
American Association of Colleges of Teacher Education
One Dupont Circle, NW, #610
Washington DC 20036
Pat O'Connell Ross
Associate Program Director
American Association for the Advancement of Science
1333 Street NW, 7th Floor
Washington, DC 20005
Laurie Somers
Project Assistant
Council of Chief State School Officers
One Massachusetts Avenue, NW, Suite 700
Washington, DC 20001
Carol Stoel
Principal Partner
American Association for Higher Education
Education Trust
Dupont Circle
Washington, DC 20036
(202) 293-6440 x34
Linda Stroud
Office of Science and Technology Policy
Old Executive Office Building
17th and Pennsylvania, NW
Washington, DC 20050
Virginia Van Home
Program Associate
American Association for the Advancement of Science
1333 H Street, NW
Washington, DC 20005
Sylvia Ware
Director, Education Programs
American Chemical Society
1155 16th Street, NW
Washington, DC 20036
Boyce Williams
National Council for Accreditation of Teacher Education
2010 Massachusetts Avenue, NW
Suite 500
Washington, DC 20036
Florida
Joseph Peters
Executive Secretary
Association for the Education of Teachers of Science
University of West Florida
11000 University Parkway
Pensacola, FL 32514
(904) 474-2860
Georgia
Robert Michaels (State Team Member)
Dean, Department of Education
North Georgia College
Dalton, GA 30597
Candace Norton (State Team Member)
Associate Executive Secretary
Georgia Professional Standards Committee
643 Sherwood Road
Atlanta, GA 30324
(404) 657-9009
Michael Padilla (State Team Member)
Director, Science Education Department
University of Georgia
150 Horseshoe Circle
Athens, GA 30605
Illinois
Sunny Abello (State Team Member)
Assistant to Lieutenant Governor
Office of Lieutenant Governor
100 West Randolph Street
Room 15-200
Chicago, IL 60601
(312) 814-5220
Anna Austin (State Team Member)
Division Administrator
State Board of Education
100 West Randolph Street
Room 14-300
Chicago, IL 60601
(312) 814-3992
Robert Fisher (State Team Member)
Director
Center for Mathematics, Science, and Technology
Illinois State University
210 W. Julian Hall
Normal, IL 61790
(309) 438-3089
Brenda Heffner (State Team Member)
Associate Superintendent
State Board of Education
100 West Randolph Street
Room 14-300
Chicago, IL 60661
(312) 814-2222
Michael Kurz (State Team Member)
Chair, Department of Chemistry
Illinois State University
4160 Campus Box
Normal, IL 61790
(309) 438-7661
George Olson (State Team Member)
Dean, College of Education
Roosevelt University
430 South Michigan Avenue
Chicago, IL 60605
(312) 341-3706
Gwendoyln Pollock (State Team Member)
Science Consultant
Illinois State Board of Education
100 North First Road
Springfield, IL 62777
(217) 782-2826
David Taylor (State Team Member)
Dean, College of Education and Human Services
Western Illinois University
Horrabin Hall 76
Macomb, IL
61455 (309) 298-1690
Indiana
Sandra Abell (State Team Member)
Associate Professor
Department of Curriculum and Instruction
Purdue University
1442 LAEB
West Lafayette, IN 47907
Kevin Beardmore (State Team Member)
Science Coordinator
Indiana Department of Education
State House, Room 229
Indianapolis, IN 46204
Michael Kobe (State Team Member)
Science Coordinator
Hammond Public Schools
41 Williams Street
Hammond, IN 46320
Iowa
Gary Borlang (State Team Member)
Licensure Consultant
Iowa Department of Education
Grimes State Office Building
Des Moines, IA 50319
(515) 281-3483
Marcus Haack (State Team Member)
Chief, Instructional Services
Iowa Department of Education
Grimes State Office Building
Des Moines, IA 50319
(515) 281-8141
Tony Heiting (State Team Member)
State Science Consultant
Iowa Department of Education
Grimes Building
Des Moines, IA 50319
Greg Stefanich (State Team Member)
Professor, Curriculum and Instruction
Shindler Education Center
University of Northern Iowa
Cedar Falls, IA 50214
(319) 273-2073
Robert Yager (State Team Member)
Professor, Science Education
University of Iowa
Van Allen Hall
Iowa City, IA 52242
(319) 335-1189
Israel
Nava Ben-Zvi
Science Teaching Center
Hebrew University of Jerusalem
Jerusalem, Israel 91904
Kansas
DeWayne Backhus (State Team Member)
Chair, Division of Physical Sciences
Emporia State University
1200 Commercial
Emporia, KS 66801
Ken Bungert (State Team Member)
Director, Certification and Teacher Education
Kansas State Board of Education
120 SE 10th
Topeka, KS 66612
Dorothy Hanna (State Team Member)
Associate Professor, Chemistry
Kansas Wesleyan College
Salina, KS 67448
Greg Schell (State Team Member)
Science Education Program Consultant
Kansas State Board of Education
120 SE 10th
Topeka, KS 66612
John Staver (State Team Member)
Professor, Center Director
Center for Science Education
Kansas State University
219 Bluemont Hall
Manhattan, KS 66506
Kentucky
Gary Boggess (State Team Member)
Dean, College of Arts and Sciences
Murray State University
261 Blackburn
Murray, KY 42071
(502) 762-2886
Joanne Lang (State Team Member)
Director, Kentucky SSI
Kentucky Science and Technology Council
P.O. Box 1049
Lexington, KY 40588
(606) 233-3502
Betty Lindsey (State Team Member)
Associate Commissioner, Teacher Education
Kentucky Department of Education
Capitol Plaza Tower
500 Mero Street, 18th Floor
Frankfort, KY 40601
(502) 564-4606
Kevin Stinson (State Team Member)
Science Consultant
Kentucky SSI
Kentucky Department of Education
500 Mero Street, 18th Floor
Frankfort, KY 40601
(502) 564-3301
Louisiana
Nelwyn Chenevert (State Team Member)
Assistant Director
Louisiana Department of Education Bureau of Higher Education
626 N. Fourth Street, 7th Floor
Baton Rouge, LA 70802
Kerry Davidson (State Team Member)
Senior Commissioner
Louisiana Board of Regents
150 Third Street
Baton Rouge, LA 70801
(504) 342-4253
William Deese (State Team Member)
Professor
Louisiana Technical University
Department of Chemistry
P.O. Box 3159, Tech. Station
Ruston, LA 71272
(318) 257-4878
Diane Garbo (State Team Member)
Assistant Director, Bureau of Higher Education
Louisiana Department of Education
626 North Street, 7th Floor
Baton Rouge, LA 70802
Robert Hussey (State Team Member)
Professor, Physics
Department of Physics and Astronomy
Louisiana State University
Baton Rouge, LA 70803
Paul Long (State Team Member)
Program Manager, Science and Environment Education
Louisiana Department of Education
124 Monroe Street
Lafayette, LA 70501
Celeste Pea (State Team Member)
Louisiana State Systemic Initiative
1885 Woodale Boulevard, 11th Floor
Baton Rouge, LA 70806
(504) 922-0690
Linda Ramsey (State Team Member)
Coordinator and Instructor, Science Education
Department of Biology Sciences
Louisiana Technical University
Tech Station
Ruston, LA 71272
William Rieck (State Team Member)
Professor, Education
University of Southwestern Louisiana
Box 42051
Lafayette, LA 70504
(318) 482-6413
Carolyn Talton (State Team Member)
Director, Student Teaching
Department of Curriculum
Louisiana Technical University
P.O. Box 3163, Tech Station
Ruston, LA 71272
(318) 257-2794
Maine
Peter Corcoran (State Team Member)
Associate Professor, Education
Bates College
111 Bardwell Street, #22
Lewiston, ME 04240
(207) 786-6064
Thomas E. Keller (State Team Member)
Science Education Specialist
Maine Department of Education
23 State House Station, Sewell Street
Augusta, ME 04333
(207) 287-5920
Judith Malcolm (State Team Member)
Director, Higher Education
Maine Department of Education
23 State House Station, Sewell Street
Augusta, ME 04333
(207) 287-5803
Shirley Oliver (State Team Member)
Chair, Teacher Certification Committee
Maine Department of Education
23 State House Station, Sewell Street
Augusta, ME 04333
(207) 387-5813
Jill Rosenblum (State Team Member)
Assessment Specialist
Maine Mathematics and Science Alliance
23 State House Station, Sewell Street
Augusta, ME 04333
(207) 287-5881
Maryland
Lawrence Boucher (State Team Member)
Dean, College of Natural and Mathematical Sciences
Towson State University
8000 York Road
Towson, MD 21204
(410) 830-2121
Eileen Bowers (State Team Member)
Program Approval Specialist
Maryland Department of Education
200 West Baltimore Street
Baltimore, MD 21201
(410) 767-0415
Diane Householder (State Team Member)
Science Specialist
Maryland Department of Education
200 West Baltimore Street
Baltimore, MD 21201
(410) 767-0323
John Layman (State Team Member)
Professor, Physics and Science Education
University of Maryland
3119 Benjamin Building
College Park, MD 20742
(301) 405-1255
Lawrence Leak (State Team Member)
Associate Professor, Secondary Education
Towson State University
8000 York Road
Towson, MD 21204
(410) 830-2885
Virginia Pilato (State Team Member)
Chief, Program Approval
Maryland State Department of Education
200 West Baltimore Street
Baltimore, MD 21201
(410) 767-0391
Robert Ridky (State Team Member)
Professor
University of Maryland
Department of Geology
Geology Building, Room 119
College Park, MD 20742
(301) 405-4090
Massachusetts
Bob Barkman (State Team Member)
Professor, Science and Education
Massachusetts Department of Education
10 Chatham Road
Longmeadow, MA 01106
Leslie Blatt (State Team Member)
Professor, Physics and Education
Clark University
950 Main Street
Worcester, MA 01610
Anita Greenwood (State Team Member)
Assistant Professor, Science Education
University of Massachusetts - Lowell
3 Nagog Lane
Westford, MA 01886
Lynette Robinson-Weening (State Team Member)
Senior Associate for Policy Development
Higher Education Coordinating Council
Room 1401, One Ashburton Place
Boston, MA 02108
Mary Ann Simensen (State Team Member)
Education Coordinator, Staff Development
Massachusetts Department of Education
350 Main Street
Malden, MA 02148
Michigan
Theron Blakeslee (State Team Member)
Science Consultant
Michigan Department of Education Curriculum Development Program
P.O. Box 30008
Lansing, MI 48909
Barbara Johnson (State Team Member)
Consultant
Michigan Department of Education
P.O. Box 30008
Lansing, MI 48909
Robert Kohrman (State Team Member)
Associate Dean, Arts and Sciences
Central Michigan University
Mt. Pleasant, MI 48859
Dorothy Van Looy (State Team Member)
Supervisor, Teacher Preparation
Michigan Department of Education
P.O. Box 30008
Lansing, MI 48909
Minnesota
Bruce Dickau (State Team Member)
Professor, Education Department
College of St. Benedict
St. Joseph, MN 56374
(612) 363-5916
John Frey (State Team Member)
Professor, Biology
Mankato State University
Biological Sciences, Room #34
Mankato, MN 56002
(507) 389-2908
Katie Koch-Laveen (State Team Member)
Science Teacher
Apple Valley High School
4450 Hayes Road
Apple Valley, MN 55124
(612) 431-8206
Frances Lawrenz (State Team Member)
Associate Dean, Curriculum and Instruction
University of Minnesota
415 Johnston Hall
101 Pleasant
Minneapolis, MN 55455
(612) 625-7840
Judy McGilvrey (State Team Member)
Licensure Specialist, Teacher Education
SciMathMN
609 Capitol Square, 550 Cedar Street
St. Paul, MN 55101
(612) 296-9738
Laurie Peterman (State Team Member)
Science Project Manager
SciMathMN
644 Capitol Square
550 Cedar Street
St. Paul, MN 55101
(612) 296-6667
Patricia Simpson (State Team Member)
TTE Project Manager
St. Cloud State University
612 5th Street North
Sartell, MN 56377
(612) 253-0917
Mississippi
Johnny Franklin (State Team Member)
Director, Instructional Development
Mississippi Department of Education
P.O. Box 771, Suite 804
Jackson, MS 39205
(601) 359-3778
Brian Knippers (State Team Member)
Science Specialist
Mississippi Department of Education
Suite 804, P.O. Box 771
Jackson, MS 39205
(601) 359-3778
Malcolm McEwen
Professor, Biology
Delta State University
P.O. Box 3262
Cleveland, MS 38733
(601) 846-4248
Missouri
Cindy Heider (State Team Member)
Director, Professional Development
Department of Elementary Education
1810 East Elm Street
Jefferson City, MO 65101
Michael Horvath (State Team Member)
Dean, School of Education and Psychology
Missouri Southern State College
3950 East Newman Road
Joplin, MO 64801-1595
(417) 625-9314
C.J. Varnon (State Team Member)
Science Consultant
Department of Elementary and Secondary Education
P.O. Box 480
Jefferson City, MO 65102
(573) 751-4445
Montana
Lyle Andersen (State Team Member)
Co-Director, Montana STEP Project
Montana State University
401 Linfield
Bozeman, MT 59717
(406) 994-6768
Bob Briggs (State Team Member)
Science Director Project SIMMS
Montana State Systemic Initiative
240 Buffalo Bill Road
Plains, MT 59859
(406) 826-3835
Elizabeth Charron (State Team Member)
Director, Montana STEP Project
Montana State University
401 Linfield
Bozeman, MT 59717
(406) 994-6768
Don Freshour (State Team Member)
Director, Certification
Office of Public Instruction
P.O. Box 202501
Helena, MT 59620
(406) 444-2577
Randy Hitz (State Team Member)
Dean, College of Education, Health, and Human Development
Montana State University
250 Reid Hall
Bozeman, MT 59717-0281
(406) 994-4731
Jim McMillan (State Team Member)
Dean, College of Letters and Science
Montana State University
Willson, Room 2205
Bozeman, MT 59717
(406) 994-4258
Diana Oldham (State Team Member)
NSF On-Site Coordinator and Math Education Specialist
Office of Public Instruction
Helena, MT 59620
(406) 444-4436
Nebraska
Dave Ankenman (State Team Member)
Statewide Systemic Initiative Coordinator
Nebraska Department of Education
301 Centennial Mall South
Lincoln, NE 68509
Ron Bonnstetter (State Team Member)
University of Nebraska
211 Henzlik Hall
Lincoln, NE 68588
Edward Schmidt (State Team Member)
Dean
University of Nebraska
1223 Old Father Hall
Lincoln, NE 68516
Jim Woodland (State Team Member)
Director, Science Education
Nebraska Department of Education
301 Centennial Mall South
Lincoln, NE 68509
(402) 471-4329
New Jersey
Scott Elliot (State Team Member)
Program Manager
Educational Testing Service
Rosedale Road
Princeton, NJ 08541
(609) 951-6725
Randolph Schaeffer (State Team Member)
Executive Administrator, NJ SSI
Rutgers University
Building 3870 Busch Campus
Piscataway, NJ 08855
New York
Betsy Ann Balzano (State Team Member)
Professor
SUNY Brockport
106 Norwich Drive
Rochester, NY 14624
Carolyn Graham (State Team Member)
NYS SSI Coordinator
New York Department of Education
Room 674 EDA
Albany, NY 12234
Penny Haile (State Team Member)
Associate Dean
School of Education
Hofstra University, #24
Hempstead, NY 11550
Janice Koch (State Team Member)
Associate Professor
Hofstra University
113 Hofstra University
Hempstead, NY 11550-1090
(516) 463-5777
James Neujahr (State Team Member)
Professor
City College of New York
Convent Avenue at 138th Street
New York, NY 10031
Linda Stehr Bopp (State Team Member)
New York Department of Education
MST Curriculum Framework Coordinator
Rooom 674 EDA
Albany, NY 12234
(518) 473-9471
North Carolina
Jake Brown (State Team Member)
Science Consultant
Department of Public Instruction
301 North Wilmington Street
Raleigh, NC 27601
(919) 715-1853
Marilyn Jorden (State Team Member)
Director
North Carolina Science and Mathematics Alliance
121 West Jones Street
Raleigh, NC 27603
(919) 733-9159
Gerry Madrazo (State Team Member)
Executive Director
North Carolina Mathematics and Science Education Network
CB # 3345
134 1/2 East Franklin
Chapel Hill, NC 27599
(919) 966-3256
Bill Spooner (State Team Member)
Director, Division of Curriculum and Instruction
Department of Public Instruction
301 North Wilmington Street
Raleigh, NC 27601-2825
(919) 715-1495
Clara Wiggins (State Team Member)
Science Consultant
Department of Public Instruction
301 North Wilmington Street
Raleigh, NC 27601
North Dakota
Ann Clapper (State Team Member)
Director, Curriculum
Leadership and Improvement
1735 51/2 Avenue NE
Jamestown, ND 58401
(701) 239-7282
Allan Fischer (State Team Member)
Dean, College of Science and Mathematics
North Dakota State University
Fargo, ND 58105-5517
(701) 231-7411
Joe Kroeber (State Team Member)
North Dakota House of Representatives
P.O. Box 269
Jamestown, ND 58401
(701) 252-0559
Max Laird (State Team Member)
Science Teacher
Community High School
500 Stanford Road
Grand Forks, ND 58203
(701) 775-2777
Debra Tomanek (State Team Member)
Assistant Professor, Botany
North Dakota State University
Box 5517
Fargo, ND 58102
(701) 231-7336
Ohio
William Badders (State Team Member)
Cleveland City Schools
Center for School Improvements
1157 Sylvania Road
Cleveland, OH 44121
(216) 361-4735
Jane Butler Kahle (State Team Member)
Condit Professor of Science Education
Miami University
420 McGuffey Hall
Oxford, OH 45056
(513) 529-1686
Tom Gadsden (State Team Member)
Eisenhower Clearing House
Ohio State University
1929 Kenny Road
Columbus, OH 43210
Jim Romich (State Team Member)
Assistant Director, Teacher Education and Certification
Ohio Department of Education
65 South Front Street, Room 412
Columbus, OH 43215
Stan Santilli (State Team Member)
Ohio Department of Education
65 South Front Street, Room 1009
Columbus, OH 43215
Marilyn Troyer (State Team Member)
Assistant Director, Professional Development
Ohio Department of Education
65 South Front Street, Room 1005
Columbus, OH 43215
Oklahoma
Cindy Marose (State Team Member)
Director, Certification Standards
Oklahoma Department of Education
2500 North Lincoln, # 211
Oklahoma City, OK 73105
Mary Stewart (State Team Member)
Science Coordinator
Oklahoma Department of Education
2500 North Lincoln
Oklahoma City, OK 73105
Oregon
Frederick Home (State Team Member)
College of Science
Oregon State University
128 Kiddal
Corvallis, OR 97331
Norman Lederman (State Team Member)
Associate Professor
Oregon State University
College of Science
Weniger 251
Corvallis, OR 97331
Susan Massey (State Team Member)
Chair
Oregon State Board
3890 Brussells
North Bend, OR 07459
Wanda Monthey (State Team Member)
Coordinator
Oregon Department of Education
255 NE Capital Street
Salem, OR 97310
Puerto Rico
Acenet Bernacet (State Team Member)
Director, Science Program
Puerto Rico Department of Education
San Juan, PR 00919
Lucy Gasper (State Team Member)
Associate Professor
University of Puerto Rico
Rio Piedras, PR 00931
Sandra Macksoud (State Team Member)
Pre Service Coordinator PR - SSI
Resource Center for Science and English
University Station 23334
San Juan, PR 00931
South Carolina
Dan McKenzie (State Team Member)
Science Coordinator
Lexington School District #1
Lexington, SC 29071
Sandy Robinson (State Team Member)
Assistant Dean
College of Education
University of South Carolina
Columbia, SC 29208
Linda Sinclair (State Team Member)
Education Associate - Science
South Carolina Department of Education
Rutledge Building, Room 507
Columbia, SC 29201
James Turner (State Team Member)
Education Associate - Licensing
South Carolina Department of Education
Rutledge Building, Rm 507
Columbia, SC 29201
South Dakota
Elizabeth Bower (State Team Member)
Director, Education and Teacher Certification
South Dakota Department of Education and Cultural Affairs
700 Governors Drive
Pierre, SD 57501
(605) 773-5470
William Jensen (State Team Member)
Professor, Chemistry
South Dakota State University
Box 2202
Brookings, SD 57007
(605) 688-4259
Janet Martin (State Team Member)
Associate Director, Science
South Dakota Department of Education and Cultural Affairs
700 Governors Drive
Pierre, SD 57501
(605) 773-6509
Tennessee
Angelo Collins
Vanderbilt University
Department of Teaching and Learning
Peabody College of Education, Box 330
Nashville, TN 37203
(615) 322-8274
Robert Eaker (State Team Member)
Dean, College of Education
Middle Tennessee State University
Jones Hall 117
Murfreesboro, TN 37132
Betty Phillips (State Team Member)
Science Teacher
Richview Middle School
2176 Rossview Road
Richview TN 37043
Robert Sherwood (State Team Member)
Professor, Science Education
Vanderbilt University
P.O. Box 330
Nashville, TN 37203
Jane Walters (State Team Member)
Commissioner
Tennessee Department of Education
Sixth Floor, Andrew Johnson Tower
710 James Robertson Parkway
Nashville, TN 37243
Karen Weeks (State Team Member)
Research Associate
State Board of Education
Citizens Plaza Suite 200
Nashville, TN 37203
U.S. Virgin Islands
Mario Golden (State Team Member)
Deputy Commissioner, Operations
Virgin Islands Department of Education
2133 Hospital Street
Christiansted, St. Croix USVI 00820
Anita Gordon-Plaskett (State Team Member)
District Superintendent, St. Croix
Virgin Islands Department of Education
2133 Hospital Street
Christiansted, St. Criox, USVI 00820
Carol Heniman (State Team Member)
Virgin Islands Department of Education
Office of the Commissioner
44-46 Kongens Gade
St. Thomas, USVI 00802
Joyce Lynn Horsford (State Team Member)
Elementary Teacher
Virgin Islands Department of Education
2133 Hospital Street
Christiansted, St. Croix USVI 00820
(809) 778-9785
Alecia Wells (State Team Member)
Deputy Superintendent, Secondary
St. Thomas/St. John District
Department of Education
Charlotte Amailie, St. Thomas USVI 00802
Utah
Corrine Hill (State Team Member)
Deputy for Education
Office of the Governor
203 State Capitol Building
Salt Lake City, UT 84114
(801) 538-1502
Brett Moulding (State Team Member)
State Science Education Specialist
Utah State Office of Education
250 E 500 South
Salt Lake City, UT 84111
(801) 538-7791
Richard Tolman (State Team Member)
Chair
Department of Zoology
Brigham Young University
Provo, UT 84602
(801) 378-4398
Virginia
Mary Louise Bellamy
Education Director
National Association of Biology Teachers
11250 Roger Bacon Drive #19
Reston, VA 22090
Wayne Carley
Executive Director
National Association of Biology Teachers
11250 Roger Bacon Drive #19
Reston, VA 22090
Mary Ann Chung
Principal
Sunrise Valley Elementary School
10824 Cross School Road
Reston, VA 22091
Marilyn DeWall
Director for Administration
National Science Teachers Association
1840 Wilson Boulevard
Arlington, VA 22201
Janice Earle
Program Director
Division of Elementary, Secondary, and Informal Education
National Science Foundation
4201 Wilson Boulevard, Suite 885
Arlington, VA 22230
(703) 306-1614
Joseph Exline
Executive Secretary
Council of State Science Supervisors
17293 White Pine Rd.
BeAvenuerdam, VA 23015
(804) 227-3442
Kathy Frame
Deputy Education Director
National Association of Biology Teachers
11250 Roger Bacon Drive #19
Reston, VA 22090
Pierce Hammond
Program Director
Division of Educational Systemic Reform
National Science Foundation
4201 Wilson Boulevard, Suite 875
Arlington, VA 22230
James Lightbourne
Section Head, Teacher and Faculty Development
Division of Undergraduate Education
National Science Foundation
4201 Wilson Boulevard, Suite 835
Arlington, VA 22230
Marilyn Suiter
Director of Education and Human Resources
American Geological Institute
4220 King Street
Alexandria, VA 22302
(703) 379-2480
Robert Watson
Director
Division of Undergraduate Education
National Science Foundation
4201 Wilson Boulevard, Suite 835
Arlington, VA 22230
Terry Woodin
Program Director
Division of Undergraduate Education
National Science Foundation
4201 Wilson Boulevard, Suite 835
Arlington, VA 22230
Lee Zia
Program Director
Division of Undergraduate Education
National Science Foundation
4201 Wilson Boulevard, Suite 835
Arlington, VA 22230
Vermont
Nancy Howell
Local Standards Board Specialist
12 Birchwood Drive
White River Junction VT 05001
Washington
Theodore Andrews (State Team Member)
Director
State Board of Education
Olympia, WA 98504
(360) 753-3222
David Kennedy (State Team Member)
Director, Educational Technology
Office of Superintendent of Public Instruction
Old Capitol Building, P.O. Box 47200
Olympia, WA 98504
(360) 753-2574
George ''Pinky'' Nelson (State Team Member)
Vice Provost
University of Washington
340 Gerberding Hall, Box 351237
Seattle, WA 98915
(206) 543-6616
Roger Olstad (State Team Member)
Professor, Science Education
University of Washington
201 Miller
Seattle, WA 98195
(206) 543-9672
Harry Peterson (State Team Member)
State Board Member
Washington State Board of Education
14200 Yelm Highway SE
Olympia, WA 98504
(360) 458-7750
Scott Stowell (State Team Member)
Curriculum Director
Spokane School District #81
8311 North Lucia Court
Spokane, WA 99201
(509) 353-4428
Wisconsin
John Bell (State Team Member)
Title II Coordinator
Wisconsin Department of Public Instruction
125 South Webster Street
Madison, WI 53707
Laurie Derse (State Team Member)
Licensing Consultant
Department of Public Instruction
Madison WI 53707
West Virginia
Phyllis Barnhart (State Team Member)
Director, Coordinated and Thematic Science
West Virginia Department of Education
1900 Kanawha Blvd. East
Building 6, Room 330
Charleston, WV 25305
(304) 558-7805
William Carter (State Team Member)
Professor, Education
West Virginia College of Graduate Studies
100 Angus E. Peyton Drive
South Charleston, WV 25303
(304) 746-1997
William Grizzell (State Team Member)
Superintendent
Nicholas County Schools
400 Old Main Drive
Summerville, WV 26651
(304) 872-3611
Carolyn Meadows (State Team Member)
Director, Office of Instructional Services
West Virginia Department of Education
1900 Kanawha Blvd. East, Building 6, Room 330
Charleston, WV 25305
(304) 558-7805
Noreita Shamblin (State Team Member)
Coordinator, Professional Preparation
West Virginia Department of Education
1900 Kanawha Blvd. East, Building 6, Room 337
Charleston, WV 25305
Wyoming
Joseph Stepans
Professor, Science and Math. Education
University of Wyoming,
College of Education, 16th and Gibbon
Laramie, WY 82071
(307) 766-4974
Adell Van Patten-Gorny
Program Approval Consultant
Hathaway Building,
2300 Capitol Avenue
Cheyenne, WY 82001
(307) 777-6256