Appendix A
Workshop Agenda and Participants
AGENDA
November 11, 2004
8:00 a.m. |
Continental Breakfast |
8:30 a.m. |
Welcome, Anne Mavor, National Research Council |
|
Introductory Remarks Mike Barnes, Army Research Laboratory, Ft. Huachuca Peter Hancock, University of Central Florida |
|
Overview of Military Robots, Chuck Shoemaker, Army Research Laboratory, Aberdeen Proving Ground |
|
General Remarks on Human Interaction with Automated Systems, Thomas Sheridan, Massachusetts Institute of Technology |
10:00 a.m. |
Break |
10:30 a.m. |
The Intersection of Interactions, HRI and UAV: Julie Adams (Chair), Vanderbilt University Presentation 1: David Dahn, MAAD, Boulder, Colorado Presentation 2: Christopher Wickens, University of Illinois Commentary and Open Discussion: Julie Adams |
12:00 p.m. |
Working Lunch |
1:00 p.m. |
Navigation in Complex Worlds: John Lee (Chair), University of Iowa Presentation 1: Robin Murphy, University of South Florida Presentation 2: Robert Hoffmann, Institute of Human and Machine Cognition Commentary and Open Discussion: John Lee |
2:15 p.m. |
Interface Characteristics: Joel Warm (Chair), University of Cincinnati Presentation 1: Kevin Bennett, Wright State University Presentation 2: Mike Goodrich, Brigham Young University Commentary and Open Discussion: Jim Szalma, University of Central Florida |
3:30 p.m. |
Break |
3:45 p.m. |
Design for Coordination and Control: Missy Cummings (Chair), Massachusetts Institute of Technology Presentation 1: John Pye, Exponent Presentation 2: Nancy Cooke, Arizona State University Commentary and Open Discussion: Missy Cummings |
5:00 p.m. |
Reception |
6:00 p.m. |
Dinner |
November 12, 2004
8:00 a.m. |
Continental Breakfast |
8:30 a.m. |
Adaptive Aspects of Design: Geb Thomas (Chair), University of Iowa Presentation 1: Scott Thayer, Carnegie-Mellon Presentation 2: Chris Miller, SIFT Commentary and Open Discussion: Geb Thomas |
9:45 a.m. |
Break |
10:00 a.m. |
Panel Session: Dick Pew (Chair), BBN Tom Sheridan, Massachusetts Institute of Technology/Volpe Center Peter Hancock, University of Central Florida Mica Ensley, SA Technologies, Inc. |
12:00 p.m. |
Adjourn |
PARTICIPANTS
Planning Committee
Peter Hancock, University of Central Florida
John Lee, University of Iowa
Joel Warm, University of Cincinnati
Speakers
Julie Adams, Vanderbilt University
Michael Barnes, U.S. Army Research Laboratory
Kevin Bennett, Wright State University
Nancy Cooke,Arizona State University
Missy Cummings, Massachusetts Institute of Technology
David Dahn, Micro-Analysis and Design, Inc.
Mica Endsley, SA Technologies
Michael Goodrich, Brigham Young University
Robert Hoffmann, Institute for Human Machine Cognition
Dennis McBride, Potomac Institute for Policy Studies
Christopher Miller, Smart Information Flow Technologies
Robin Murphy, University of South Florida
Tal Oron-Gilad, University of Central Florida
Richard Pew, BBN Technologies
John Pye, Exponent Failure Analysis Associates
Thomas Sheridan, Massachusetts Institute of Technology
Charles Shoemaker, U.S. Army Research Laboratory
Jim Szalma, University of Central Florida
Scott Thayer, Carnegie Mellon University
Geb Thomas, University of Iowa
Christopher Wickens, University of Illinois
Guests
Laurel Allender, U.S. Army Research Laboratory
Ben Blossom, General Dynamics Land Systems
Jessie Chen, U.S. Army Research Institute
Annie Cwikiel-Glavin, General Dynamics Land Systems
Scott Dittman, General Dynamics Land Systems
Paula J. Durlach, U.S. Army Research Institute
Erin Franks, General Dynamics Land Systems
Ellen Haas, U.S. Army Research Laboratory
Susan Hill, U.S. Army Research Laboratory—HRED
Shanna Render, U.S. Army—TARDEC
Sal Schipani, U.S. Army Research Laboratory
Jean Scholtz, National Institute of Standards and Technology
Jay Shivley, Ames Research Center, NASA
Peter Squire, George Mason University
Terry Tierney, U.S. Army—TARDEC
Barry Vaughan, U.S. Army Research Laboratory
National Research Council Staff
Anne Mavor, Program Director
Deborah Johnson, Program Assistant