Page 105

A—
Workshop Agenda

Saturday, October 19, 1996

9:00 a.m.
Welcome and Introductory Remarks
Michael Zyda, Committee Chair
Anita Jones, Director of Defense Research and Engineering
Danny Hillis, Walt Disney Imagineering
Ed Catmull, Pixar Animation Studios

10:15
Break

10:30
Session 1: Electronic Storytelling
Moderator: Donna Cox
Panelists: Alexander Singer, Alex Seiden, Rebecca Allen

12:15 p.m.
Lunch, Dining Terrace

1:30
Session 2: Strategy and War Games
Moderator: Gilman Louie
Panelists: Kirstie Bellman, Peter Bonanni, Paul Chatelier,
Mat Genser, Carl Norman, Scott Randolph

3:00
Break

3:15
Session 3: Experiential Computing and Virtual Reality
Moderator: Joshua Larson-Mogal
Panelists: Ben Delaney, Mark Bolas, Scott Watson, Bill Jepson,
Eugenia Kolasinski, Traci Jones

5:15
Reception, Dining Terrace

6:00
Dinner, Atrium



The National Academies | 500 Fifth St. N.W. | Washington, D.C. 20001
Copyright © National Academy of Sciences. All rights reserved.
Terms of Use and Privacy Statement



Below are the first 10 and last 10 pages of uncorrected machine-read text (when available) of this chapter, followed by the top 30 algorithmically extracted key phrases from the chapter as a whole.
Intended to provide our own search engines and external engines with highly rich, chapter-representative searchable text on the opening pages of each chapter. Because it is UNCORRECTED material, please consider the following text as a useful but insufficient proxy for the authoritative book pages.

Do not use for reproduction, copying, pasting, or reading; exclusively for search engines.

OCR for page 105
Page 105 A— Workshop Agenda Saturday, October 19, 1996 9:00 a.m. Welcome and Introductory Remarks Michael Zyda, Committee Chair Anita Jones, Director of Defense Research and Engineering Danny Hillis, Walt Disney Imagineering Ed Catmull, Pixar Animation Studios 10:15 Break 10:30 Session 1: Electronic Storytelling Moderator: Donna Cox Panelists: Alexander Singer, Alex Seiden, Rebecca Allen 12:15 p.m. Lunch, Dining Terrace 1:30 Session 2: Strategy and War Games Moderator: Gilman Louie Panelists: Kirstie Bellman, Peter Bonanni, Paul Chatelier, Mat Genser, Carl Norman, Scott Randolph 3:00 Break 3:15 Session 3: Experiential Computing and Virtual Reality Moderator: Joshua Larson-Mogal Panelists: Ben Delaney, Mark Bolas, Scott Watson, Bill Jepson, Eugenia Kolasinski, Traci Jones 5:15 Reception, Dining Terrace 6:00 Dinner, Atrium

OCR for page 105
Page 106 Sunday, October 20, 1996 9:00 a.m. Session 4: Networked Simulation Moderator: Michael Zyda Panelists: Warren Katz, Robert Jacobs, Brian Blau, Will Harvey, David King 11:00 Break 11:15 Session 5: Low-Cost Simulation Hardware Moderator: Jordan Weisman Panelists: David Clark, Buzz Hoffman, Jeff Potter, Gary Tarolli 12:15 p.m. Lunch, Refectory 1:30 Session 6: Finding Common Ground Moderator: Paul Lypaczewski Panelists: Jim Foran, John Latta, Jacquelyn Ford Morie, Jack Thorpe 3:00 Synthesis: Setting the Research Agenda Moderator: Michael Zyda Panelists: Steering Committee 3:45 Adjourn