Appendix B
Workshop Agenda
DAY 1
8:30 am | Welcome and Introductions |
Doug Hollett, Workshop Committee Chair |
|
8:40 am | Sponsor Expectations |
Lina Patino, Director, Division of Earth Sciences, National Science Foundation |
DESCRIPTION OF SEISMOLOGICAL AND GEODETIC FACILITY CAPABILITIES
8:45 am | 2015 Community Workshop |
Lucy Flesch, Purdue University |
|
Description of Capabilities | |
Rick Aster, Colorado State University |
|
9:05 am | Questions/Discussion |
NSF-SUPPORTED SEISMOLOGICAL AND GEODETIC FACILITY MANAGEMENT: IRIS AND UNAVCO
9:30 am | Incorporated Research Institutions for Seismology (IRIS) |
Robert Detrick, President, IRIS |
|
9:50 am | UNAVCO |
Meghan Miller, President, UNAVCO |
|
10:10 am | Q&A with panel of IRIS and UNAVCO Board Members/Staff |
IRIS Robert Detrick, President Doug Wiens, Chair, Board of Directors Bob Woodward, Director, Instrumentation Services |
UNAVCO Meghan Miller, President Glen Mattioli, Director of Geodetic Infrastructure Chuck Meertens, Director of Geodetic Data Services |
10:40am | Break |
OTHER SCIENTIFIC FACILITIES
10:55 am | International Ocean Discovery Program (IODP) |
Bradford Clement, Director of Science Services, IODP |
|
11:35 am | National Ecological Observatory Network |
Michael Kuhlman, Chief Scientist, Contract Research, Battelle |
|
12:15 pm | National Aeronautics and Space Administration (NASA) Distributed Active Archive Centers |
Jeanne Behnke, Earth Science Data and Information Systems (ESDIS) Project Deputy Manager for Operations, Goddard Space Flight Center |
|
12:55 pm | Working Lunch—Small Group Discussions |
1:40 pm | Panel Discussion with Facility Managers |
Robert Detrick, President, IRIS |
|
Meghan Miller, President, UNAVCO |
|
Bradford Clement, Director of Science Services, IODP |
|
Michael Kuhlman, Chief Scientist, Contract Research, Battelle |
|
Jeanne Behnke, ESDIS Project Deputy Manager for Operations, Goddard Space Flight Center |
|
Potential questions for panelists: | |
|
2:40 pm | Break |
3:00 pm | Breakout Discussions |
Committee members and participants will be assigned to different groups; group rapporteurs will capture overarching themes and present in plenary. |
Session 3 Breakout Groups
Group 1 Moderator: Greg Beroza Rapporteur: Steve Jacobsen |
Group 2 Moderator: Doug Hollett Rapporteur: Shemin Ge |
Group 3 Moderator: Tim Dixon Rapporteur: George Gehrels |
Group 4 Moderator: Holly Given Rapporteur: Diana Elder |
Jeanne Behnke | Tim Dixon | Rick Aster | Jon Alberts |
Enrique Cabral-Cano | Lucy Flesch | Dave Chadwell | Sergio Barrientos |
Brad Clement | Alan Levander | Andrea Donnellan | Susan Eriksson |
Bill Dietrich | Chuck Meertens | Michael Foote | Meghan Miller |
Bob Detrick | Paul Morin | Mike Kuhlman | Ben Phillips |
Rick Farnsworth | Susan Schwartz | Kate Moran | Michael West |
Egill Hauksson | Kamini Singha | Xyoli Pérez-Campos | Donna Whitney |
Carolina Lithgow-Bertelloni | Jim Yoder | Sandy Shor | Doug Wiens |
Glen Mattioli | Bob Woodward | ||
Questions for small group discussion:
|
3:45 pm | Reconvene for Plenary |
3:50 pm | Plenary: Summaries from Breakout Sessions |
Rapporteurs from each group will have 10 minutes to summarize key findings of their groups and answer questions from the audience. |
5:00 pm | Open Sessions Adjourns |
DAY 2
8:30 am | Welcome and Overview of Day 1, Objectives for Day 2 |
Doug Hollett, Workshop Committee Chair |
|
8:40 am | Breakout Sessions: Management Models That Could Advance the Scientific Goals |
Workshop participants will be assigned to one of four groups for moderated discussion. Two of the groups will discuss Topic A, and the other two will discuss Topic B. At the designated time, the groups will convene for a final plenary, and rapporteurs from each group will summarize their group’s discussion. |
Session 5a Breakout Groups
Group 1 Topic A Moderator: Doug Hollett Rapporteur: Donna Whitney |
Group 2 Topic A Moderator: Holly Given Rapporteur: Bill Dietrich |
Group 3 Topic B Moderator: Greg Beroza Rapporteur: Carolina Lithgow-Bertelloni |
Group 4 Topic B Moderator: Tim Dixon Rapporteur: Michael Foote |
Susan Eriksson | Jon Alberts | Rick Aster | Sergio Barrientos |
George Gehrels | Tim Dixon | Enrique Cabral-Cano | Jeanne Behnke |
Mike Kuhlman | Andrea Donnellan | Rick Farnsworth | Dave Chadwell |
Chuck Meertens | Shemin Ge | Egill Hauksson | Brad Clement |
Kate Moran | Alan Levander | Meghan Miller | Bob Detrick |
Xyoli Pérez-Campos | Ben Phillips | Andrew Newman | Diana Elder |
Michael West | Susan Schwartz | Kamini Singha | Lucy Flesch |
Doug Wiens | Bob Woodward | Jim Yoder | Glen Mattioli |
Sandy Shor | |||
TOPIC A: Management structures for independent seismological and geodetic capabilities
TOPIC B: Management structures for centralized seismological and geodetic capabilities
|
11:00 am | Breakout Group Summaries |
(10 minutes each followed by clarifying questions) |
|
11:40 am | Plenary Discussion About Breakout Sessions |
11:40 am | Observation About Managing: | |
Instrumentation | Tim Dixon | |
User support services | Holly Given | |
Data management | Greg Beroza | |
Education and outreach | Doug Hollett | |
Workforce development | Doug Hollett | |
1:00 pm | Workshop Adjourns |
This page intentionally left blank.